B 12 Anemi’sinin Sebepleri Nelerdir?

Bende ki anemi, (eskiden beri, sadece fark edilmemiş) B 12 anemisi. Peki buna neden ne olmuştur?

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Yaşınız  kaç? Atrofik gastrite veya pernisyöz anemiye bağlı görülebilir ki bu durumlar endoskopi (osafagus-mide duedenum endoskopisi) ile biyosi yapılması ile anlaşılır. Bu durumda hayat boyu B12 ayda bir im devam edilir.

Vitamin B 12 Eksikliğinin Nedenleri;

B 12 vitamin eksikliğinin nedeni seyrek olarak yetersiz alınmasıdır. Çoğunlukla, yaşlılarda olduğu gibi, Vitamin B 12 emiliminin yetersiz olması sonucudur. İnsanlar yaşlandıkça gastrik atrofi gelişir. Bu durum besinlerle alınan B 12 -protein kompleksinin parçalanmasında etkin olan pepsin ve hidroklorik asit gibi hazmettirici ajanların salgılanmasının azalması anlamına gelir. Gastrik atrofi farklı yoğunlukta olabilir ve anti asit kullanımı bu gelişimi şiddetlendirebilir.

Malabsorbsiyonun diğer nedeni; gastrik cerrahi veya otoimmun hastalıklar sonucu İntrinsik faktör (IF) düzeyinin azalmasıdır.

Pernisiyöz anemi, IF üreten gastrik paryetal hücrelerin otoantikorlar tarafından tahrip edilmesi (kronik atrofik gastrit) sonucu IF üretiminin azalması veya IF üzerine otimmun saldırı sunucudur.

İki tür anti-IF antikoru mevcuttur; biri B 12 'nin IF'ye bağlanmasını önler, diğeri ise B 12 - IF kompleksinin reseptörler tarafından alınmasını bloke eder. Vitamin B 12 eksikliğinin bir diğer nedeni ince bağırsaklarda aşırı bakteri üremesi sonucu oluşan aşırı B 12 tüketimidir.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri