Anne Sütü Yetersizliğinden Bebeğimize Ek Mamalar Veriyoruz, Sizce Sağlıklı mıdır?

Merhaba 4,5 aylık bebeğe hangi marka mama önerirsiniz? Süt yetersizliğinden mamaya başladık ama hangisi daha sağlıklıdır? Bebelac devam sütünü kullanıyorum şu anda ama Aptamil iyi diyorlar. Bazı doktorlarda Aptamili önermiyor diye duydum. Sizce hangisi daha sağlıklı? İlginize teşekkür ederim...

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Çocuğunuzun mamaya ihtiyacı var mı öncelikli olarak onun değerlendirilmesi gerekir. Eğer ayına göre kilo alımı yeterli ise ek gıdaya 6. ayında başlanır.

Eğer anne sütü yetersizliği varsa (ayına göre kilo alımı yavaş, bez ıslaklık sayısı ve kaka sayısında azalma) anne sütüne takviye amacı ile biberon maması anne sütü alınan dönemlerde destek amacı ile verilebilinir. Biberon maması anne sütü yerine destek olarak gerektiğinde verilip ek gıda olarak değerlendirilmez. Yani 4. - 6. ayında başlanması gerekmez. Gerekli ise 4. aydan önce de verilebilinir.

Biberon maması; Aptamil, Sma, Humana, Bebelac'dan birisini kullanabilir. Ancak çocuğunuzun inek sütü alerjisi veya laktoz intoleransı gibi özel durumları tespit edilmişse özel formula mamalar kullanılmalıdır.

Geçmiş olsun…
 

 

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri