7 Yaşındaki Oğlum İdrarını Tamamen Kanlı Yaptı. Tahlilleri Temiz. Yine Bir Sorun Olabilir mi?

Merhaba; benim sorum 7 yaşında bir erkek çocuğum var, dün akşam uyuyacağı zaman idrarını yaptı. Yaparken idrarı kanlı geldi. Az bir miktarda değil, tamamen kanlı yaptı ve hiç bir ağrı hiçbir yanma olmadığını söyledi sorduğumuzda. Sabah kalktığımızda tekrar kontrol ettik bu sefer normal bir idrar yaptı ama biz yinede idrarını tahlil yaptırdık acaba bir rahatsızlığımı var mı diye. Hiç bir şey çıkmadı. Fakat ben hala tedirginim neden acaba idrarını kanlı yaptı?

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Yapılan idrar tetkikinde protein negatif olmalı (normal dediğinize göre).idrarda protein olsaydı glomerülenefrit olabilirdi. Çocuğunuzda yanma, ağrı şikâyeti olmadığına göre idrar yolu enfeksiyonu olması zor. Yine de idrar kültürü alınmalı, üriner sistem ultrasonografisi ile idrar kesesi, idrar yolları, böbrekler incelenir(taş veya diğer olabilecek sebepler açısından bakılır). Kan Sayımı, Aso, Crp, Sedimantasyon, Glikoz, Üre, Kreatini, Sodyum, Potasyum, Kalsiyum, Alp, Ast, Alt, C3, C4, Pt, Ptt, Spot idrarda (bir kez verilen idrarda) kalsiyum/kreatinin oranı (0,2 nin üzerinde ise hiperkalsiüri(idrarla aşırı kalsiyum atılımı) vardır) bakılmalı.

Sonuçlar normalse bu kanlı idrar makroskopik (gözle görülebilen) veya mikroskobik (daha sonra yapılan TİT-Tam idrar tetkikinde hematüri tespit edilirse) hematüri olarak tekrarlamaya devam ederse daha ileri incelemeler yapılabilinir.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri