Yüksek Kan Şekeri Hangi Sorunlara Neden Olur?

Kanınızda çok fazla şeker bulunması küçük bir havuza çok fazla yağmur yağması gibidir; oluşan sel etraftaki herşeye zarar verebilir.

1. Toplardamarlarınızı çevreleyen endotel hücrelerin bağlantı yerlerini zayıflatarak bu teflon astarı sıyrıklara karşı daha hassas hale getirir.

2. Yüksek tansyion ihtimalini artırır.

3. Akyuvarlarınızın enfeksiyonlarla savaşmasını engeller ve böylece bağışıklık sisteminiz zayıflamış olur.

4. Kanınıza oksijen taşıyan alyuvarlarınızda bir kimyasal işlemi tetikler ve böylece alyuvarların oksijeni daha sıkı tutmayı istemelerine yol açar. Bu da oksijenin dokularınıza ulaşmasına engel olur. Bu gerçekleştiğinde glukoz (şeker) kaybolmuş bir köpek yavrusu gibi bulabildiği yer şeye yapışır büyük olasılıkla da kan ve dokularınızdaki proteinlere. Bu proteinler dokularda birikir ve bu da katarakt, eklem bozuklukları ve akciğer hastalıklarına yol açar.

5. Sinirlerinize ulaşarak, onları genişletir sıkışık hale getirir ve görevlerini yerine getirmelerini engeller (genellikle beyine en uzak yerlerde; el ve ayaklarda)

6. Kılcal damarlarınıza ulaşır. Normalde vücudunuz otomatik olaran besin kaynaklarının kılcal damarlarınıza akışını düzenler. Bir nevi destekleyici olarak çalışırlar, böylece büyük damarlarınız problem yaşadığı zaman görevlerini yerine getirebilirler.

Ancak yüksek derecedeki glukoz bu otomatik düzeni bozar ve birazcık yüksek tansiyonda kılcal damarlarınızdaki bağlantılarda küçük sıyrıklar ve yırtıklara yol açar. Bu birine, bir mücevherci aletinin görevini bir balyozla yapmasını istemeye benzer. Etkiyi ve kesiğin boyutunu büyütür. Ayrıca karın yağlarına katkıda bulunur bu da sadece insülin sürecini engellemekle kalmaz daha kötü birşey de yapar; inflamasyona neden olur.

Dr. Mehmet Öz

 

İlgili Sağlık Konuları