Yediklerinizi Enerjiye Dönüştürün!

Bedendeki mitakondri sayısını çoğaltmak metabolik hızı artırır. Böylece dinlenme ve uyku halinde daha fazla kalori yakılır.

Eviniz soğuksa kalkar termostatı açarsınız. Birkaç kilo aldığınızda metabolik termostatınızın düğmesini bulup açabilseniz, harika olmaz mı? Bir düğmeyi çevirip aldığınız kiloyu yaksanız. Keşke bu kadar kolay olsaydı.

Yeni araştırmalar kalorileri nasıl yaktığımıza ve bazılarımızın neden yaktığımızdan daha fazlasını depoladığımıza dair bazı ilginç bilgiler ortaya çıkarıyor. Buna göre mitokondri sayısının artması metabolik gücün artmasına, daha fazla kalori yakılmasına ve kilo vermeye yardımcı oluyor (yaşlanma sürecini tersine döndürmesi de cabası).

O halde yaşlı ve şişman olmaktan nasıl kaçınacağız? Cevap bir kelimede yatıyor: mitokondri sayısını artırmak. Bunu başarmak için kahvaltı yapmanın dışında egzersiz, uzun vadeli, sürdürülebilir kilo kaybıyla bağlantılandırılan tek şeydir. Bu, bedeninizdeki mitokondri sayısını artırmanın ve bedeninizdeki mitokondrinin fonksiyonunu geliştirmenin en iyi yoludur.

Mitokondri, tükettiğiniz kalorileri oksijenle birleştiren ve bu karışımı bedeninizde her şeyde kullanılan enerjiye çeviren hücrelerin içindeki kısımlardır. Bir hücrede 200 ila 2 bin ya da daha fazla mitokondri bulunabilir. Kalp, karaciğer ya da kaslar gibi çok çalışan hücrelerde en çok sayıda bulunur. Bunlar sizi canlı tutmaktan sorumludur. Mitokondrinizin gıda ve oksijeni enerjiye çevirme hızına metabolik hız denir. Bu hız artarsa  kalorileri yakmak kolaylaşır ve daha fazla enerjiniz olur.

Spor, bedene giren oksijen miktarını artırır, Bu, metabolik motoru güçlendirir. Nefes alışverişinizi ve kalp hızınızı artıran her şey egzersiz sayılır. Yürüyüş, jogging, bisiklete binmek, yüzmek ve tenis oynamak sadece birkaç örnektir. İdeal olarak haftada beş kez otuz ila altmış dakika bu tip aerobik egzersiz yapmalısınız.

İlgili Sağlık Konuları