Yaz Sıcakları Genital Enfeksiyon Tetikliyor!

Bir süre daha devam edecek olan bu kavurucu sıcaklarda genital bölgede oluşan enfeksiyonlardan uzak durmak gerekiyor...

Oldukça soğuk geçen bir kış mevsiminin ardından şimdi de mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklarla boğuşuyoruz. İster tatilde olun ister şehirde, bu sıcak ve nemli hava, genital enfeksiyon riskini artırıyor. Vücudumuzun kavurucu sıcaklara karşı en doğal tepkisi terlemesi. Fakat terleme, gün içerisinde sürekli duş alma ihtimali de düşük olan özellikle iş kadınlarında batma, kaşıntı, yanma gibi belirtilerle mantar hastalığına davetiye çıkarıyor. Mantar, sıcak ve nemi seviyor. Genital bölgede sürekli devam eden 'nemli kalma durumu', vajinal mantar enfeksiyonlarını tetikliyor. Durum böyle olunca, kadınlar genital bölgeleri için gereğinden fazla titiz davranabiliyor. 'Bunda ne var ki?' dediğinizi duyar gibiyiz. Fakat aşırı titizlik de enfeksiyon oluşumuna katkıda bulunabiliyor.

Deodoran, parfüm ve temizlik maddelerinin yoğun kullanımıyla genital bölgeye zarar verilebiliyor. Pamuklu iç çamaşırı kullanmak, genital bölge temizliğini abartmamak en başta yapılması gerekenler. Sentetik iç çamaşırı ve dar pantolonlardan da bir süre uzak durmakta fayda var.

Yaz sıcakları dolaylı yoldan da genital bölgede enfeksiyon tetikleyicisi olabiliyor. Serinlemek ve rahatlamak için deniz ve havuzlara yönelmek, kadınlarda hiç farkına varmadan bu enfeksiyon oluşumuna yol açabiliyor. Havuz suyu içeriğindeki klorun yararlı bakterileri yok etmesine bağlı olarak mantar sporlarının aktif hale gelmesi, ortak şezlong-havlu kullanımı gibi faktörler mantar enfeksiyonlarına, ıslak mayo ile kalmak ise idrar yolu enfeksiyonlarına davetiye çıkarıyor.

 

İlgili Sağlık Konuları