Yası Olan Bireylerde İlaç Kullanılması Çok Hatalı Bir Tutum!

Psikanalizin ve politik psikolojinin dünyaca ünlü virtüözü Prof.Dr. Vamık Volkan'ın yeni kitabı "Gidenin Ardından" Özler Aykan Yayınları tarafından Türk okuyucuları ile buluştu.

Okuyucular tarafından yoğun ilgi gören kitap; çözümlenmemiş yaslarımızın (yitimlerimizin); çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik dönemlerimizde yaşamımızı ne derece olumsuz yönde etkilediğini, kaderimizi biz farkına varmaksızın sinsice yönlendirdiğini psikanalitik, psikoterapötik olgularla ve yaşanmış örnekler sunarak gözler önüne seriyor. “Gidenin Ardından” kitabı okuyucuyu bir yandan kendi iç dünyasını yargılamaya sevk ederken diğer yandan da başarılı yas tutmanın sonucunda kazandığımız değişimlerimizi anlatıyor.
 
Prof. Dr. Vamık Volkan; kitabında günümüzde çok yaygın olan ve asla desteklemediği bir konuya değinerek meslektaşlarını uyarıyor ve “gözlemlediğim kadarıyla günümüz psikiyatrisinde hastaya ya da danışana ilaç yazmak adeta moda haline geldi? İlaçlar kalıcı psikoterapinin yerini tutamaz.

Ancak ne yazık ki bu moda aldı başını gidiyor ve hiç kimse de sesini çıkarmıyor. Herhangi bir denetim mekanizması da yok. İlaçlara bilinçsizce duyulan bu anlamsız güven, ekonomik baskılar ve sigorta şirketlerinin suiistimalleriyle de destekleniyor.

Bu yanlış tutumun bedelini zavallı hastalar ödüyorlar. Bana göre bu tamamıyla insanlık dışı bir yaklaşım. Çok net söylüyorum: İlaçlar sadece duyguları körelterek, duyguların açığa çıkmasını engelliyor ve yasın gidişatını bozuyor! Yası olan bireylerde ilaç kullanılması çok hatalı bir tutum.”diyor.

Kitabı Satın Almak İçin;

Oa Yayınları: 0212 343 23 97,

Valikonağı Caddesi. Şakayık Sokak. Ihlamur Palas Apartmanı. 40/3, 34365 Teşvikiye, Şişli, İstanbul.

gideninardindan@mynet.com dan yapılan başvurularda yazardan imzalı kitap iki iş günü içinde adresinize gönderiliyor.

İlgili Sağlık Konuları