Vücudunuz Çok mu Hızlı Yaşlanıyor?

Hızlı yaşlanma sizi ilgilendiriyor mu veya neden ilgilendirmeli? Dr. Mehmet Öz bu süreci anlatıyor.

Vücudunuzun ne kadar hızlı yaşlandığını anlamak için evde uygulanan bu basit testler, başlıca 3 bölgeyi kapsıyor; kuvvet, denge ve hafıza…

Kuvvet

Test: 10 saniyede 3 kavanoz kapağını açmayı deneyin.

Neden yapıyoruz: Kapak açma eylemi, genel kas kuvveti ölçen basit bir testtir. Kavanoz açma gibi günlük işleri yapmak için yeterli kas gücüne sahip değilseniz, bu hızlı yaşlandığınızın bir göstergesi olabilir.

Zamanı yavaşlatın: Kuvvetinizi artırın. Lastik bir topu, günde 3 kere, 90 saniye boyunca sıkın. Kaslarınızı biraz da olsa kuvvetlendirmek, yaşamınıza birkaç yıl katabilir.

Denge

Test: Oturun ve bağdaş kurun. Oturduğunuz pozisyondan, ellerinizi kullanmadan kalkmaya çalışın.

Neden yapıyoruz: Alt vücut kuvvetiyle birlikte denge, düşme riskini azaltır. Düşme, yaşlanan kadınlarda travmaya bağlı ölümlerin başlıca nedenidir. 

Zamanı Yavaşlatın: Dengenizi geliştirin. Tek bacak üzerinde 10 saniye boyunca ayakta durun. Alıştıkça, süreyi uzatın ve gözünüz kapalı yapmaya çalışın.

Hafıza

Test: Çekmeceden almanız gereken 10 eşya sayın. Sonra, çekmeceye doğru gidin ve saydığınız 10 eşyayı alın.

Neden yapıyoruz: Normal bir insan kısa süreli bellekte, 5-9 birimlik sözcük kapasitesine sahiptir. Beynimizse "kullan ya da kaybet" mantığıyla işler. Yaşlanmaya bağlı hafıza kayıpları en çok hareketsizlik ve zihin egzersizi eksikliğinden kaynaklanır.

Zamanı Yavaşlatın: Her gün, ağızdan veya dilaltı kapsül olarak 25 mikrogram B12 vitamin alabilirsiniz. Market alışverişi, kendinizi denetlemek ve beyin egzersizinde bulunmak için iyi bir günlük aktivitedir. Kafanızda alışveriş listenizi oluşturun ve neleri hatırladığınıza bakın.

Dr. Mehmet Öz

 

İlgili Sağlık Konuları