Vejetaryen Beslenme Protein Eksikliğine Neden Olmuyor!

Uzun süredir vejetaryen bir diyet ile beslenen kişiler et severlerin "Peki ya nasıl protein alıyorsun?" sorusundan oldukça sıkılmışlardır.

Et severler arasından proteinin sadece hayvansal et ile alınabileceği gibi yanlış bir kanı hakimdir. Gerçek şudur ki diğer birçok gıda da protein içermektedir. Aslında fasulye, tahıl ve sebzelerden elde edilen proteinler etten elde edilen proteinlere oranla daha faydalıdır.

Proteinler amino asit adı verilen organik bileşenlerdir. Amino asitlerin birçok çeşitleri mevcuttur ve bu farklı amino asitler vücudumuzda farklı görevlere sahiptir. Bu amino asitleri hicrelerimiz için vazgeçilmez bileşenlerdir. İnsan vücudunda iki çeşit amino asit vardır.

Birincisi vücudumuzun kendi başına amin asit içermeyen gıdalardan ürettiği asitler ve ikincisi de vücudumuzun üretemediği ve dışarıdan takviye almaz zorunda kaldığımız amino asitlerdir.

Vücudumuz protein içeren bir gıda tükettiğinde alınan protein olduğu gibi hazmedilmez. Proteinler amino asitlere ayrılır ve bu amino asitleri kendi görevlerini yerine getirmek için daha sonra birleşir. Yani yüksek protein içeren gıdalar tüketmek vücudun fazla protein alacağı anlamına gelmez.

Yukarıda da belirtildiği gibi proteinlere amino asit üretmek için ihtiyaç duyarız. Birçok bitkisel ve hayvansal gıda amino asitler bakımından zengindir.

Yani sadece etten alacağımız protein amin asit üretimini sağlamaz. Bunun dışından birçok sebze ve tahıl ürününde de vücudumuz için gerekli amino asitler bulunur.

 

İlgili Sağlık Konuları