Uzmanlar Herkesin Söylediğine İnanmayın Diyor!

Her duyduğunu doğru sanma bunları bir bilene sormadan uygulama!

Bilinçsizce cilt bakımı yapmak, manken gibi bir vücut için düzenli düzensiz diyete girmek, sağlıklı bir vücuda kavuşmak adına mahalle aralarındaki parklarda koşu yapıp kondisyon aletlerini kullanmak toplum olarak son yıllarda sıklıkla yaptığımız işlerden. 
 
Ne var ki sağlıklı bir vücut, zinde bir hayat ve güzel görünme adına yaptığımız uygulamaların çoğu kulaktan dolma bilgilerle uygulanıyor; bir bilene sorulmuyor. Nasıl kullanıldığını bilmeden kondisyon aletleriyle spor yapıyor, güneş kreminin sadece denize girmeden önce sürülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Parfümü eklem yerlerine sıkmamız gerekirken kıyafetlerimize sıkıyoruz. Anlayacağınız, hayatımızın her safhasında yanlış bilgileri doğru kabul ederek hareket ediyoruz.

Sen hamilesin, iki kişilik yemelisin! Kadınların en çok düştüğü yanlışlardan biri de gebelik döneminde iki kişilik yemek yemeleri. Sema Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Hayrettin Mutlu da bütün hamilelerin bu yanlışa düştüğünü, ancak bu uygulamanın anneye fazla kilolar aldırmaktan başka bir işe yaramadığını söylüyor. Mutlu'ya göre gebelik ve emzirme döneminde annenin sadece % 10–20 oranında ek kaloriye ihtiyacı var.

Kulak bir kez temizlendi mi, alışkanlık yapar, devamlı temizlenmesi gerekir. Sema Hastanesi Kulak Burun Boğaz Boyun Cerrahisi Uzmanı Dr. Ömer Faik Sagun'a göre insanların sıklıkla yaptığı yanlış uygulamalardan biri de, süreklilik arz eder düşüncesi ile kulak temizliğine özen göstermemek.

Dr. Faik Sagun, "Kulağın içindeki bezler, kulak kiri denilen yağlı balmumu gibi bir madde üretiyor. Bu kir, kulağı toza, mikroba ve diğer yabancı maddelere karşı korumaya yardım ediyor, ancak bunu düşünerek kulak temizlememek işitme kaybına neden olacak kadar zararlı bir uygulama." diyor.

Güneş kremi sadece yaz aylarında kullanılır. Toplum olarak güneş kremi kullanmaya yeni alıştığımızdan mıdır bilinmez ama birçoğumuzda 'Güneş kremi yaz aylarında kullanılır' şeklinde bir algı söz konusu. Sema Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Serpil Özyılmaz, güneş kreminin sadece yazın değil, diğer mevsimlerde de güneşe çıkmadan yarım saat önce cilde sürülmesi gerektiğine değiniyor. Bu şekilde güneş kremini sürekli kullanmak gelecekte oluşabilecek deri hastalıklarının önüne geçiyor.

Deodorant Kıyafete Sıkılmalı!

Terlemeyi önlemek ve kötü kokuyu gidermek için kullandığımız deodorant ve parfümlerin kıyafet üzerine sıkılması, en çok rastladığımız yanlış uygulamalardan biri. Dermatoloji uzmanı Serpil Özyılmaz'a göre, terleme vücudun dengesini koruyan doğal bir olay, bu yüzden ter kokusunu giderici ürünler pek kullanmamak gerekiyor. Ancak kullanılmak istendiğinde deodorant koltuk altına, parfüm ise bilek, kulak arkası gibi bölgelere sürülmeli.

Çocukların Ayaklarının Çok Büyümemesi İçin Küçük Numaralı Ayakkabılar Tercih Edilmeli!

Ayak büyümesinin önüne geçmek için en çok rastlanan uygulamalardan biridir; küçük numaralı ayakkabılar giymek. "Ayaklarım büyümesin" diye küçük numaralı ayakkabı giymenin kemik yapısına zarar verdiğine değinen Sema Hastanesi Doç. Dr. Yakup Yıldırım, ayağın taraklı, uzun ya da büyük olmasında genetik faktörlerin rol oynadığını söylüyor. Yakup Yıldırım, taraklı ayağa ısrarla dar ayakkabı giyilmesi halinde ayakta nasırların çıkabileceğini, yaraların oluşabileceğini berlirtiyor.

Burun kanamasında baş arkaya yaslanmalı. Zaman zaman hepimizin başına gelir burun kanaması. Sıklıkla yaşadığımız bir durum olduğundan kaynaklanıyor olsa gerek, burun kanamasında hemen hemen herkes "Başını geriye yasla" diye akıl verir. Ancak Sema Hastanesi KBB ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Dr. Ömer Faik Sagun'a göre bu uygulama, yanlış uygulamaların başında yer alıyor. Ömer Faik Sagun, böyle bir durumla karşılaştığımızda, hastanın başının öne eğilmesi ve oturur vaziyete getirilmesi gerektiğini söylüyor.

Aç Kalmak Zayıflatır!

Memorial Şişli Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Dr. Yeşim Çelik, zayıflamak için aç kalmak düşüncesi ile zayıflanamayacağını aksine daha fazla kilo alınabileceğini söylüyor. Yeşim Çelik, "Vücut aç kaldığı zaman, metabolizma içinde bulunduğu durumu "kıtlık" olarak algılıyor ve vücuda giren her besini depoluyor. Bu yüzden aç kalarak zayıflamaya çalışmak yerine dengeli bir beslenme ile vücuttaki yağları eritme yoluna gidilmelidir." diyor.

Diyet Yaparken Light Olan Herşey Yenebilir

Fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin handikaplarından biridir; ligth adı verilen diyet yiyecekleri serbestçe tüketmek. Diyetisyen Yeşim Çelik'e göre, bir ürünün üzerindeki "ligth" veya "diyet" ibaresinin bulunması, o besinin gün içerisinde rahatlıkla tüketilebileceği anlamına gelmez. Light ürünlerin çoğunda az miktarda da olsa yağ, şeker, un, tuz gibi gıdalar mevcut; bu bakımdan diyet ürünlerle beslenirken de kilo alma riski oldukça çok.

İlgili Sağlık Konuları