Uykusuna Ameliyatla Kavuştu

Uyku bozukluğu yaşayan 54 yaşındaki hasta, Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki ameliyat sonrası sağlıklı uykuya kavuştu.

Uyku bozukluğu yaşayan 54 yaşındaki hasta, Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki ameliyat sonrası sağlıklı uykuya kavuştu.

İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamaya göre, horlama ve uykuda nefes durması nedeniyle yaklaşık 4 yıl uyku bozukluğu yaşayan Mehmet Tokmak, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Uyku Bozukluğu Ünitesine başvurdu.

Doktor, diyetisyen, psikolog ve uyku bozukluğu uzmanlarının yer aldığı Uyku Konseyi'nin değerlendirmesi sonucu hastada "Orta Derece Uyku Apnesi Sendromu" bulunduğu tespit edildi.

Uyku sırasında görülen tıkayıcı anatomik bozuklukları gidermek amacıyla gerçekleştirilen "yumuşak damak ve dil köküne müdahale operasyonu" sonrası Tokmak, 4 yıl aradan sonra yeniden sağlıklı uyumaya başladı.

"Uykusuz günlerim son buldu"

Uyku bozukluğu nedeniyle kendini "ölecek gibi" hissettiğini vurgulayan Tokmak, "Uyku zehir olmuştu bana. Geceleri uyuyamadığım için de gündüzleri çalışırken sürekli uyukluyordum. Dikkatimi bir iş üzerinde toplayamıyordum. Uykusuz olduğum için de haliyle gergin ve stresli oluyordum. Ailem ve çevremdeki diğer insanlara da yansıyordu bu olumsuzluk." ifadelerini kullandı.

Ameliyat sonrası uykusuzluk eziyetinin son bulduğuna işaret eden Tokmak, şunları kaydetti:

"Burada ben uyku halindeyken çeşitli testler yapıldı. Aynı zaman da kulak burun boğaz uzmanı da beni muayene etti ve ameliyat olmamı önerdi. Yıllardır çektiğim eziyet bitti. Yeni bir hayata başlamış gibiyim. Doktorlarıma ve ekiplerine çok teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun. Uykusuz günlerim son buldu."

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Sinan Başoğlu da hastanın horlama, uykuda nefes durması, sabahları yorgun uyanma, gün içerisinde performans düşüklüğü şikayetlerinin ameliyat sonrası sona erdiğini, hastanın gerekli kontrollerinin yapıldığını aktardı.

İlgili Sağlık Konuları