Tuzu Tamamen Kesmeyin

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Şeyda Sıla Bilgili, tuzu tamamen kesmenin kesinlikle doğru olmadığını kaydetti.

Dünya Tuza Dikkat Haftası nedeni ile tuzu azaltma yolları ile ilgili bilgi veren Bilgili, tuzun insan sağlığı açısından önemine vurgu yaptı. Tuzun, kas ve sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağladığını anlatan Şeyda Sıla Bilgili, "Potasyumla birlikte vücut sıvı dengesini sağlar ve basıncın uygun düzeyde devamlılığında görev alır. Yine potasyumla birlikte sodyum-potasyum pompasını çalıştırır ve böylece hücrelerimizin içinde ve dışında yer alan suyun dengeli dağılımında rol oynar. Tuz, az tüketilmesi durumunda kusma, mental bulanıklık, ağrılara, düşük kan basıncına ve solunum yetersizliğine sebep olabilirken, fazla tüketimi ise vücutta sıvı retensiyonu (ödem), kan basıncı yüksekliğine (yüksek tansiyon) ve kalp-damar hastalıklarına neden olur. Fazla tuz tüketiminin tansiyonu yükselttiği bir gerçek. Ama tek suç tuzda değil. Sodyumdan zengin besinlerle beslenmek de bir diğer problemdir" dedi.

Tuz ve sodyum içeriği yüksek besinler hakkında da bilgi veren Bilgili, "Ketçap, hazır çorbalar, salamura besinler, salata sosları, turşular, ev salçaları, tuzu alınmamış peynirler ve zeytin, bulyonlar, hardal, soya sosu, kabartma tozu, soda, tütsülenmiş besinler, tuzlu bisküvi ve çörekler tuz içeriği yüksek besinlerdir. Sodyum içeriği yüksek besinler ise sakatatlar, yumurta, dereotudur" diye belirtti.

TUZU AZALTMA ÖNERİLERİ

Bilgili tuzu azaltma önerilerini ise şöyle sıraladı;
"Masadan tuzluğu uzaklaştırın. Tuz yerine baharat harmanları yapın. Pişirilen yemeklere daha az tuz ekleyin. Zeytin ve peyniri akşamdan suda bekletin. Yemeklere daha az salça ekleyin. Konservelerden uzak durun. Turşu tüketimini abartmayın ve yıkamadan yemeyin. Etiket okuma alışkanlığı kazanın. Ürünlerin sodyum miktarına bakın. İşlenmiş ürün kullanmayın. Bulyon yerine et suyunu kendiniz yapın. Hazır çorbalar yerine ev yapımı çorbalar tercih edin. Cips yerine fırınlamış bol baharatı patates tüketin."

İlgili Sağlık Konuları