Türkiye Tam Tahıllı Ürünler Tüketmiyor!

Türkiye'de tam tahıllı ürün tüketmeyenlerin oranının %70 olduğu açıklandı.

37 yıllık bir aradan sonra yapılan, Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması'nın (TBSA) ön sonuçlarına göre Türkiye'de tam tahıl tüketmeyenlerin oranının %70 olduğu ifade edildi.

Araştırmalar, tam tahılın çok iyi bir enerji kaynağı olduğunu; tam tahılda bulunan kompleks karbonhidratlar, lif ve proteinlerin, enerjinin vücutta serbest kalmasını yavaşlattığını ve bu durumun da enerjinin daha uzun süre kullanılabilmesine olanak tanıdığını gösteriyor. Sağlık profesyonelleri bu nedenlerden ötürü tam tahılların tüketimindeki artışın beslenme ve sağlığa olumlu yönde etkileri olduğu konusunda birleşiyor.

6 Haziran Diyetisyenler Günü'nde, Ankara Sheraton Hotel'de gerçekleşen ve Türkiye'nin önde gelen beslenme uzmanları ve akademisyenlerinin katıldığı Türkiye Diyetisyenler Derneği'nin evsahipliği yaptığı bilimsel toplantıda Nestlé Beslenme, Sağlık ve İyi Yaşam Müdürü Dyt. Ece Nevra Durukan tam tahıl tüketimini ve çözüm önerilerini değerlendirdi.

Ece Nevra Durukan konu ile ilgili şunları söyledi: "Tam tahıl tüketiminden rafine ürünlere geçişimiz yüzyıllık bir süreç içerisinde gerçekleşti. Ancak, bu geçiş, insanların sağlığını son derece olumsuz etkiledi.

Dolayısıyla, tam tahıllı ürünlerin yaygınlaştırılması; bu hususta, tam tahıllı besinlerin genel sağlık için günlük en az 3 porsiyon tüketilmesi gereklidir. Bu hedefe ulaşırken, tam tahıllı gevreklerin modern hayatın içerisinde çok lezzetli ve sağlıklı alternatifler olduğunuda belirtmek isterim.

Tam tahılların kardiyovasküler hastalık, obezite, diyabet ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olduğunu belirten Dyt. Ece Nevra Durukan, "Türkiye'de insanlar yeterli miktarda tam tahıl tüketmiyor. Aslında yeterli ve dengeli beslenme içerisinde günlük 3 porsiyon tam tahıl tüketimi zor değil. Özellikle günün en önemli öğünü olan kahvaltıda, tam tahıllı kahvaltılık gevrekler tüketilmesi çok önemli. Topluma tam tahıl tüketiminin kolay yolları anlatılmalı ve tüketim özendirilmelidir." şeklinde konuştu.

İlgili Sağlık Konuları