Tatlandırıclar Kansere Neden Olur mu?

Gündelik yaşamımızda bilerek ya da bilmeyerek çok sık kullandığımız tatlandırıcılar da işte bu tatlı tutkumuzun ürünleridir

Günümüzün tüketim toplumunda obezite (aşırı şişmanlık), diyabet (şeker hastalığı), dolaşım sistemi hastalıklarının artması ve insanlarda düşük kalori alma gereksiniminin ortaya çıkması, yapay tatlandırıcıları her zamankinden daha popüler hale getirmiştir. Yapay tatlandırıcılar yiyecek ve içecekleri tatlandırmak amacıyla şeker yerine kullanılan ve çoğunlukla şekere göre dikkate alınmayacak kadar az enerji veren besin katkılarıdır.

Şekere göre çok daha fazla tatlı oldukları için, çok küçük miktarların kullanılması dahi istenen tatlı hissinin oluşmasını sağlar. Diyabetliler ve zayıflamak ya da kilo almamak için şeker yerine tatlandırıcı kullanımıyla enerji/karbonhidrat alımını azaltmak isteyenler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Yapay tatlandırıcı pazarının büyümesine ilk engel, 1970’te ABD ve İngiltere’nin gıdalarda sakarin gibi bir yapay tatlandırıcı olan “siklamat” isimli maddenin kullanılmasının yasaklanmasıdır. Çünkü o dönemde deney hayvanlarında yapılan çalışmalar, sakarin gibi yapay tatlandırıcı olan siklamatın mesane kanserine yol açtığını göstermiştir.

Ancak daha sonra yapılan başka çalışmaların ışığında Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Birliği, siklamatı kanser yapan maddeler listesinden çıkarmıştır.

Herkese Sağlık Dergisi

İlgili Sağlık Konuları