Tatil Sonrası Telafi

Tatilde yediğine içtiğine hareketine dikkat eden kişilerdenseniz tatil sonrası pişmanlık duymadan hayatınıza devam edebilirsiniz. "nasıl olsa tatildeyiz" düşüncesinde olanlardansanız eğer hayırlı olsun tatil dönüşü sıkı bir program sizi bekliyor. :)

 Tatil dönüşü, tatil psikolojisini devam ettirmeden eski düzene dönmek gerekir. Birkaç haftada alınan kilolar yakın vakitte ufak bir dikkatle geç olmadan alt edilebilir. Tatil dönüşü ilk haftanızı detoks haftanız ilan edin ve kendinize bir program hazırlayın. Bu programda yağlı, şekerli, tuzlu, beyaz unlu, hazır gıdalar, meşrubatlar bulunmasın. Ağırlıklı olarak mevsiminde sebze, taze meyve, yağsız et türleri, yumurta, süt grubu besinler, tam tahıllı ürünler, kuru baklagiller, zeytinyağlı veya haşlama yemekler, ev yapımı şekersiz içecekler yer alsın. Ayrıca yeşil çay ve bol su!

Güne mutlaka su ile başlayın. En etkili detoks besini olan suyu gün içine dağınık şekilde 12-13 bardağa tamamlayın. Suyunuzu salatalık veya limon dilimleri, taze nane yaprakları ile detoks etkili hale getirebilirsiniz.
 
 
 
 

Günde 1-2 şişe sade veya evinizde içine atacağınız birkaç dilim meyveli maden suyu içebilirsiniz. Bağırsakların çalışmasını düzenlemek adına her gün bir bardak kefir, 1 kase yoğurt mutlaka yenmelidir. Dikkatli bir beslenenin yanı sıra açık havada, derin nefeslerle yapılan egzersizler size çok yardımcı olacaktır.
 
 
 
 

İlk bir haftayı sıkı şekilde geçirdikte sonra rahatladığınızı hissedeceksiniz. Önerim sağlıklı beslenmeyi devam ettirmeniz, yaşam tarzı haline getirmeniz. Vücudun alışması için 21 gün yeterlidir. Sizde sabırlı ve azimli olursanız 21 gün sonrasında kolayca yaşamınızı daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.
 
 
 
 

Diyetisyen ve Yaşam Koçu Fazile Yılmaz
 
 
 
 

www.dytfazileyilmaz.com
 
 
 
 

İlgili Sağlık Konuları