Tat Alma Algısı Sağlığınızı Etkiliyor!

Tat almanızla ilgili genleriniz, fazla kilolu veya diğer hastalıklara karşı daha fazla risk altında olmanızda büyük bir rol oynuyor olabilir.

Araştırmacılar, %25’imizin tat alma duyularının çok gelişmiş, %25’imizin gelişmemiş ve geriye kalanların normal tat duyusuna sahip olduğunu söylüyor.

Eğer tat alma duyularınız gelişmişse meyve ve sebze yememeye eğilim gösterirsiniz çünkü tatları çok ekşi gelebilir. Bu da sizi belirli hastalıklara karşı daha fazla risk altına ve meyve-sebzelerden yeteri kadar besin almadığınızdan dolayı daha çok polip riskine sokar.

Bu demektir ki, doğru besinleri aldığınızdan emin olmak için beslenmenize takviye olarak multivitamin kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca meyve ve sebzeleri mümkün olduğu kadar salata ve tatlılarınızda kullanmanız ve ekmeğin üzerine sürdüklerinizde (domates sosunu deneyin) yaratıcı olmanız gerektiği anlamına geliyor.

Eğer tat alma duyularınız çok gelişmemişse, şeker yemeye hatta fazlasına eğilim gösteriyor olabilirsiniz. Çünkü tatmin olmak için daha çok yemek ihtiyacı duyarsınız.
 

İlgili Sağlık Konuları