Suyun Mucizevi Sırları

Tüm canlıların hayatta kalabilmesi için suya ihtiyacı vardır. Günün yoğunluğu, çalışma temposu, çay ve kahve derken su içmemiz gerektiğini çoğu zaman hatırlamıyoruz.

 
Kanımızın % 92'si, kemiklerimizin % 22'si, beynimizin % 75'i ve kaslarımızın % 75'i sudan oluşur. Ve uzun süre besin almadan yaşayabilirken susuz kalarak ancak birkaç gün yaşayabiliriz.

Su;

-Yediğimiz besinlerin sindirilmesi, emilmesi ve hücrelere ulaştırılması için olmazsa olmazdır.

-Vücut ısısının dengelenmesini sağlar.

-Bağırsak çalışmasını düzenleyerek hem bağırsak sağlığını korur hem de kabızlığı önler.

-Vücuttaki elektrolit dengesini kurarak tansiyonun kontrol edilmesini sağlar.

-Cildin nemli, taze görünmesini sağlar, cilt sağlığını korur. 

-Saçların nem kaybederek cansızlaşmasının önüne geçer.

-Metabolik faaliyetler sonucu oluşan atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar.

-Eklemlerin kayganlığını korur.    

-Enfeksiyon hastalıklarında iyileşme süresi hızlandırılabilir.

-Spor sırasında suyu nasıl tüketmeliyiz?

Özellikle spor, egzersiz, sauna gibi terlemeye neden olan aktiviteler sırasında vücutta aşırı kaybı olur. Bu durumda baş dönmesi, halsizlik, ağız kuruluğu, bayılma hissi gibi belirtiler görülebilir. Ama bu belirtiler oluşmadan, kaybolan suyun yerine konması gerekir. Spor gibi aşırı su kayıpları sırasında her 15 dakikada bir çay bardağı kadar su içilmesi gerekir.


Çay ve kahve su yerine geçer mi?

Yaşamımızın olmazsa olmazları haline gelen çay ve kahve düşünülenin aksine su yerine geçmez. Hatta vücuttan su atılmasına neden olurlar. Kişiye göre değişebilmesi göz önüne alınarak günde en az 8-10 bardak sıvı, su olarak içilmelidir.

Yeterli su içtiğimi nasıl anlarım?

Vücudunuza yeterli su alıp almadığınızı idrar renginize bakarak anlayabilirsiniz. İdrarınız koyu renkli ve yoğun ise yeterli su içmiyorsunuz demektir. Açık sarı renkli olması gerekir.


Su ve kilo İlişkisiAşırı su içmek kilo verdirmez! Özellikle günde 4-5 litre su içenlerde böbrek rahatsızlıkları riski artar. Her şey kararında faydalıdır ve suyu da en fazla 3 litre ile sınırlamak gerekir. (özel durumlar, yoğun aktiviteler hariç)

Yaptığınız diyet sırasında yeterli miktarda su içmezseniz de kilo veremeyebilirsiniz. Çünkü metabolik faaliyetlerin gerçekleşebilmesi için ortamda su bulunması gerekir. Siz, su içmediğiniz sürece ne yerseniz yiyin kilo kaybı göremeyebilirsiniz. 

Yemekle beraber su içmek mideyi büyütür gibi yanlış bilgiler her gün kulağımıza gelmektedir. Su içmenin zamanı yoktur. Yemek sırası öncesi sonrası ne zaman ihtiyaç duyuyorsanız su içebilirsiniz, yeter ki için. Ancak ana öğünlerden 15 dakika önce su içmek midede hacim oluşturacağı için öğünde fazla yemenizin önüne geçer. 


Su içmek için susamayı beklemeyiniz! Yeterli miktarda su içiniz.


Diyetisyen Fazile Yılmaz

 

İlgili Sağlık Konuları