Suudi Arabistan'da Corona Virüsü 2 Can Aldı

Suudi Arabistan'da, akut solunum yolu yetersizliği sendromu (SARS) hastalığının türevi olan corona virüsü nedeniyle 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Suudi Arabistan'da, akut solunum yolu yetersizliği sendromu (SARS) hastalığının türevi olan corona virüsü nedeniyle 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Hayatını kaybeden hastalardan birinin Cidde kentinde 63 yaşında, diğerinin Riyad kentinde 78 yaşında olduğu kaydedildi. Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, son bir ay içinde ülkede 40'i sağlık çalışanı olmak üzere 161 kişinin corona virüsüne yakalandığı, bunlardan 30'unun hayatını kaybettiği belirtildi.

2012 yılından sonra en çok vakanın bu ay içinde görüldüğü ve bugün 10 yeni corona virüsü vakasıyla karşılaşıldığı kaydedilen açıklamada, şimdiye kadar ülke genelinde söz konusu virüsün bulaştığı kişi sayısının 323'e, ölenlerin sayısının ise 94'e yükseldiği ifade edildi. SARS'ın değişik bir türü olan corona virüsü ilk olarak Eylül 2012'de tespit edilmişti. Corona virüsü, akciğerleri ve böbrekleri tahrip ediyor. Bağışıklık sistemini çökerten virüsün uzun süreli yakın temasla bulaştığı belirtiliyor. Kaynağı hakkında yeterli bilgi olmayan virüse karşı henüz koruyucu aşı veya antibiyotik ilaç tedavisi bulunmuyor. - Riyad