Sinüzit ve Burun Akıntısıyla İlgili Sıkıntılarım Var, Bunu Nasıl Önleyebilirim?

Çok uzun zamandır sinüzitle alakalı sorunum var. Burnumda da önceden kalan bir kırık var. Sürekli genze akıntı, yemeklerden ve sıvı bir şey tüketmeden sonra burun akıntısı artıyor. Sürekli burnumu temizlemek zorunda kalıyorum. Sık sık tükürük salgılıyorum. Bu durum artık çekilmez bir hal aldı. Aslında yüzde herhangi bir ağrı yok. Sorun sadece akıntı ve kısmi nefes zorluğu çekme şeklinde. Bu konuda kesin bir tedavi var mı ne önerirsiniz? Teşekkürler.

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Burun kemiğindeki kırığa bağlı anatomik defekt nefes darlığını artırır. Devamlı olan geniz akıntısı ve burun akıntısı alerjik kaynaklı olabilir. Burun anatomik (yapısal) yapısı KBB (Kulak burun boğaz) tarafından değerlendirilip müdahale açısından değerlendirilmeli, ayrıca nazal steroid içeren sprey ve veya lokotrien reseptör blokeri, antihistaminik kullanımı; muayene, şikâyet, tetkikler neticesinde değerlendirilmeli (kan sayımı, crp, total Ig E, alerjik cilt testi).

Burun Akıntısı;

BOS (Beyin omurilik sıvısı) sıvısı mı yoksa sekresyon akıntısı mı ayrıcı tanı için özel ayraç ile ayrılması gerekebilir.

Geçmiş olsun...

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri