Süpermarket Reyonlarında Kanserle Mücadele Eden Ürünler

Bu hafta size süpermarketinizde gizlenen bazı kanser savaşçılarını açıklamak istiyorum.

Sebze meyve bölümündeki hemen hemen her şey kanserle savaşmanıza yardımcı olabilir ancak dondurucu, tahıl, içecek ve ev eşyası reyonlarından bir alışveriş listesi oluştururken bazı noktalara dikkat çekmek istiyorum. Kendinizin ve ailenizin sağlığını korurken alışverişinizi akıllıca yapın.

Sebze Meyve Reyonundan Seçenekler

Kavun: Mükemmel bir karotenoid kaynağı; yapılan araştırmalar antioksidan görevi taşıyan bitkisel kimyasalların akciğer kanseri riskini azalttığı gösterilmiştir.

Lahana : Lahana gibi, krusifer grubuna ait sebzeler diindolilmetan açısından zengindirler ve prostat kanserine karşı koruyabilirler.

Derin Dondurucu Reyonu

Yeşil soya fasulyesi: Bu kanser savaşçısı fasulyeler östrojen reseptörlerine bağlanarak östrojen kaynaklı kanserlerin önlenmesinde yardımcı olabilecek fitoestrojen içerir. Ayrıca erkekler için de yararlıdır çünkü soya ürünlerinde bulunan izoflavonlar prostat kanseriyle mücadelede yardımcı olabilirler.

Tahıl Reyonundan Seçenekler

Tam Tahıllı Yulaf : Yulaf, tahıllar arasında en yüksek çözülebilir lif oranına sahiptir. Lifler antioksidanlar açısından zengindir, kolon kanseriyle mücadelede yardımcı olur ve tam tahıllılarda bulunan fenolik bileşikler bazı gastrointestinal (mide-bağırsak) kanserlerine yakalanma riskini azaltır. Bu reyondan seçtiklerim arasında folik asit, lif ve keten tohumu açısından zengin tahıllar var.

İçecek Reyonundan Seçenekler

Portakal suyu  kahvaltıların favorisi bu içecek gastrointestinal ve pankreas kanseri riskini azalttığı söylenen güçlü bir folik asit kaynağıdır.

Yeşil çay benim favori içeceklerimden biri olan yeşil çay, kahveden daha az kafein içerir; prostat ve olası mesane kanserini önlemede yardımcı olabilir.

Nar suyu  bu meyve suyu aşırı derecede antioksidan zenginidir ve kolon ve prostat kanserine karşı korumaya yardımcı olur.

Soya sütü  aynı zamanda soya fasulyesinden de yapılan soya sütü kanserle savaşmada taze soya fasulyesi ile aynı görevi görür.

Dr. Mehmet Öz

İlgili Sağlık Konuları