Siz Uyurken Nefesiniz Kesilmesin!

İleri derecede horlama, uykunuz süresinde nefes alıp vermenizle ilgili ciddi bir sorununuz olduğunun habercisi olabilir.

Horlama, tıkanmaya meyilli bir hava yolunun belirtisidir. Gerçekte horlama sesleri, daralmış hava yollarında vücudun ekstra  efor sarfederek  nefes almaya çalışmasından kaynaklanmaktadır.

Horlama, Uyku Apnesi denilen tehlikeli bir uyku bozukluğunun önemli bulgularındandır.

Obstruktif  Uyku Apnesi (Uykuda Solunum Yolu Tıkanması)

Hayatı  tehdit  edebilen  bu rahatsızlığın uygun şekilde tedavi edilmesi  gerekir. Hava yolunun  uyku sırasında sıkça tıkanması  kısmi ya da  total olabilir.

Uyku Apnesi’nin semptomları arasında  horlama, ileri derecede  gündüz uyuklama  hali, kilo alma, seksüel disfonksiyon, sabah başağrıları ve depresyon sayılabilir.
Eğer tedavi  edilmezse Uyku Apnesi, sıklıkla  yüksek tansiyon, kalp yetmezliği, kalp krizi ve felçlere  neden olabilir.

Tanı

Yakın geçmişteki araştırmaların ışığında, uyku uzmanları artık  nefes alma ile ilgili problemleri  erken dönemlerde  tespit edebiliyorlar. Uyku testi uykunun  değişik fazlarını tanımak, ölçmek ve bu arada çeşitli  fizyolojik  aktiviteleri kaydetmek, uyku sırasındaki bunlarla ilişkili   problemleri  sınıflamak için  kullanılır.

Daha sonra uzman doktorunuz bu testi  yorumlar, varsa  şiddeti ve  ne yapılması gerektiği hakkında   sizi  bilgilendirir ve sizin için en uygun tedaviyi  size  açıklar.

Tedavi

Bugün Uykuda Solunum Yolu Tıkanması Sendromu ile ilgili  çeşitli tedavi  yöntemleri  kullanılmaktadır.

  • Medikal Tedavi
  • Cerrahi Tedavi

Medikal Tedavi yöntemleri  ile  başarıya  ulaşılamazsa çeşitli  cerrahi tekniklerle   hava yolu  tıkanması giderilmekte ve sonuçlar oldukça tatmin edici  olmaktadır.

Takip

Uygun tedavi yapıldıktan sonra, 6 ila 12 ay içerisinde  tedavinin başarısını ölçmek ve  başarılı tedavinin devamını kesinleştirmek için ikinci bir uyku testi yapılmalıdır.

İlgili Sağlık Konuları