Sindirim Sistemine Doğal Savaş

Akıllı beslenme ve bitkilerle mideyi rahatlatarak sindirim sistemi hastalıklardan kurtulmak mümkün. Posalı ve lifli beslenmeye ağırlık verin.

Büyük şehirde yaşamanın en zor yanları; hareketsiz ve stresli yaşam, düzensiz ve dengesiz beslenme şeklidir. Hepsi bir araya geldiğinde kabızlık, hemoroit problemleri gibi gündelik yaşamı olumsuz etkileyen bir tabloyla karşı karşıya kalıyoruz. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi, Beslenme ve Fitoterapi Uzmanı Ece Günay Akkuş, “Posa ve liflerle beslenmeye dikkat etmek gerekiyor. Öncellikle yiyeceklerden aldığınız posa miktarının günlük olarak yaklaşık 25-30 gr arasında olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Ana öğünlerde ve ara öğünlerde lif oranı yüksek besinlerin tercih edilmesi, gaitanın kıvamının yumuşamasına ve daha kolay bağırsaklardan atılmasına yardımcı olur” dedi. 

Bunlara dikkat edin

- Beyaz un ve türevi, nişastalı besinlere beslenmenizde çok sınırlı yer ayırın. 
- Meyvelerin suyunu sıkmak yerine, kendisini posalı olarak tüketmek bağırsaklarınızın çalışmasına yardımcı olur. 
- Kurubaklagiller haftada en az 1 defa mutlaka tüketilmesi gereken besin grubudur. 
- Karnabahar, brokoli, brüksel lahanası, beyaz lahana gibi kükürtlü bileşenleri içeren antioksidant besinleri hafif suda pişirerek tüketin. 

Uzun süre aç kalmayın

Mide rahatsızlıklarında yapılması istenen en önemli şey, mideyi uzun süre aç bırakmamaktır. Uzun süren açlık durumlarında mide asidi artar ve midede ekşime adı verilen kişiyi olumsuz etkileyen sorunlar ortaya çıkar. Sık aralıklarla beslenmek, beslenirkende mideyi çok fazla yormamaya ve uyarmamaya dikkat etmek gerekiyor. Mide problemi yaşayan bir kişinin asitli, baharatlı, katkı maddesi içeren, yağ içeriği yüksek, gaz yapıcı nitelikte besinlerden uzak durması gerekir. 

İlgili Sağlık Konuları