Sınav Döneminde Nasıl Beslenmeliyiz?

Sınav dönemlerinde yaşanan stres ve çalışma düzeni beslenmemizi ve beslenmede bu sınavdaki başarıyı etkilemektedir. Diyetisyen Elif Erdin Yıldız bu dönemde nasıl beslenmemiz gerektiğini anlatıyor.

  • Günün en önemli öğünü kahvaltıdır. Çünkü sabah, uzun bir süre (uyurken) hiçbir besin tüketmediğimizden kan şekerimiz düşmüş bir şekilde kalkarız. Ancak beynimizi çalıştıran yediğimiz gıdalardan oluşan kan şekeridir (glikoz). Kahvaltıda tüketilebilecek gıdalar örneğin: Süt, kepekli ekmek (ya da tam buğday, çavdar, tahıllı ekmek), peynir, yumurta, pekmez (1 tatlı kaşığı kadar ve üzerine limon sıkarak).
  • Sınav döneminde aşırı çay, kahve ve kola tüketimi kalp çarpıntısına, huzursuzluğa neden olabilir. Bu içecekler yerine kuşburnu, rezene, adaçayı, papatya çayları tüketilebilir. Bunlar stresi ve huzursuzluğu azaltır. Tabii en önemlisi günde 10 – 12 bardak su içilmesi gerektiğidir.
  • Derslerde ve sınavda kafam daha iyi çalışsın diye tatlı, çikolata, şekerli gıdalara yönelme olamamalıdır. Başarı için yeterli ve dengeli beslenmek gerekmektedir. Öğün düzenlerine dikkat edilmelidir. Ana öğünlerin dışında ara öğünler yapılmalıdır. Çünkü ara öğün bir sonraki ana öğüne çok fazla acıkmanızı önleyecektir. Ara öğünlerde süt, yoğurt ve meyve tercih edilmelidir.
  • Haftada 2 kez balık tüketilmelidir. Bunun dışında haftada 3 – 4 gün, günlük 5 - 6 adet badem ya da fındık ya da 2 adet ceviz tüketilebilir.
  • C vitamini içeriği yüksek olan gıdaların tüketimi de önemlidir. Yeşil biber, maydanoz, ıspanak, karnabahar, tatlı kırmızı biber vs. gibi sebzelerin tüketimine özen gösterilmelidir. Günde 6 – 7 porsiyon sebze ve meyve tüketimi sağlanmalıdır.
  • A vitamini içeriği açısından günde 1 orta boy havuç tüketilebilir. (A vitamininden zengin diğer gıdalar: yumurta, süt, kayısı vs.)
  • Haftada 2 gün E vitamini ve posa içeriği açısından kurubaklagil (kurufasulye, nohut,mercimek) tüketilmelidir. Bunları tüketirken protein kalitesini arttırmak için yanında bir miktar et, süt grubu gıda (yoğurt, ayran, cacık) ve tahıl grubu (ekmek, bulgur pilavı vs.) gıda tüketilmelidir.

Diyetisyen Elif Erdin Yıldız

İlgili Sağlık Konuları