Sıcak Hava Gıda Zehirlenmelerine Neden Oluyor!

Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammet Arıcı, sıcak havalarda, yiyeceklerdeki bakterilerin fazla ve hızlı yayılması nedeniyle gıda zehirlenmesi riskinin daha yüksek olduğunu belirtti.

Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammet Arıcı, gıda zehirlenme vakalarına her mevsim rastlanıldığını belirterek, özellikle açıkta satılan gıdaların büyük risk taşıdığını ve zararlı bakterilerin el temasıyla çok daha hızlı yayıldığını söyledi.

Arıcı, şöyle konuştu: ''Sıcak havalarda, yiyeceklerdeki bakterilerin fazla ve hızlı yayılması nedeniyle gıda zehirlenmesi riski daha yüksek. Örneğin, açıkta satılan dondurmalar, dış etkenlere maruz kaldığından çok riskli. Yaş pastalarda yaz aylarında bir an önce tüketilmeli ve tazeliğine dikkat edilmeli.

Çünkü yaş pastalar el emeği fazla olan ürünler. Elle teması fazla olabileceğinden zararlı bakteriler hızla çoğalabilir. Elle temas nedeniyle lahmacunda riskli grupta yer alıyor. Lahmacun pişirirken, mikropları ölse de, bazı bakteriler pişirme sonrasında da zehirleyebiliyor. Genel hijyen kurallarına uyulmayan her yerde gıda zehirlenmesi olabilir. Tüketici hijyene dikkat etmeli.

Çiğ sütten yapılmış peynirlere de dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Arıcı, ''Çiğ sütten yapılmış peynirler çok lezzetli olur. Bu gıdaların bir olgunlaşma süresi var. O süreden önce, taze olarak tüketilmemeli. Köy peynirleri de asla taze olarak tüketilmemeli. Olgunlaşma sürecinde zararlı mikroplar ölür. Sadece faydalı bakteriler kalır. Gıda zehirlenmeleri genellikle zararlı bakterilerden kaynaklanır'' dedi. Arıcı, yaz aylarında tüketilen gıdaların tazeliğine önem verilmesi gerektiğini söyledi.
 

İlgili Sağlık Konuları