Sıcak Hava Depresyona Neden Oluyor!

Uzmanlar, sıcak havalarla birlikte giysilerin kötü görünmesine neden olan aşırı terlemenin birçok sorunu da beraberinde getirdiğine dikkat çekiyor.

Koltuk altı, yüz, eller ve ayaklarda kendini gösteren aşırı terlemenin birçok psikolojik soruna yol açtığını belirten uzmanlar, kişilik gelişimini engellediğini söylediği aşırı terleme için mutlaka tıbbi yardımın alınması gerektiğini ifade etti.

Terlemenin kişinin, genel anlamda hayat kalitesini kötü etkilediğini belirten uzmanlar, “Günlük hayatın belki de en alışılageldik sosyal davranışları olan yüz yüze bakarak konuşma ve el sıkışma büyük bir işkence haline gelir. Kat kat giyinmenin mümkün olmadığı bahar ve yaz aylarında koltuk altlarında oluşan ter izleri insanlara yaklaşmayı engeller. Kişi, rahat hareket edemez hale gelir. Kolunu kaldıramaz, içinden geldiği gibi sevdiği birine sarılamaz.

Ev ziyaretlerinde ise ayakkabıların çıkarılması gerekliliği önemli bir rahatsızlık oluşturur. Terleyen ayaklar, yere basıldığında veya alta alınıp rahatça koltukta oturulduğunda ter izi bırakır. Kişi, büyük bir özenle ne elini ne ayağını kimseye değdirmemeye çalışır” dediler.

Terlemenin beden sağlığı açısından bir gereklilik olduğunu belirten uzmanlar, “Fakat terleme, sosyal açıdan her zaman savaşılması gereken ve izlerinin gözükmesine izin verilmeyen bir vücut işlevidir. İnsanı utandırır, saklama ihtiyacı oluşturur, diğer insanlardan uzaklaştırır. Aşırı terleme her insanı psikolojik açıdan olumsuz etkiler.

Hayat kalitesini ruhsal ve bedensel sağlığın oluşturduğunu kabul edecek olursak, kişilik gelişimini engellemesi beklenen bu rahatsızlık için derhal tıbbi yardımın alınması gerekmektedir” şeklinde konuştular.
 

İlgili Sağlık Konuları