Sağlıklı Süt İçin!

Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. "Dünyada çocuk ölümlerinin yüzde 7'sinin birincil, yüzde 46'sının ikincil nedeni yetersiz ve dengesiz beslenmedir" dedi.

Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tanju Besler, "Dünyada çocuk ölümlerinin yüzde 7'sinin birincil, yüzde 46'sının ikincil nedeni yetersiz ve dengesiz beslenmedir" dedi. Tekirdağ'da, Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü ile Tetra Pak işbirliğiyle, sağlık için sağlıklı süt için semineri düzenlendi.

Besler, Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Piramit Salon'da yaptığı konuşmada, yetersiz ve dengesiz beslenmenin ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini ifade etti. Yetersiz ve dengesiz beslenmenin çocuk ölümlerinde önemli bir etken olduğunu söyleyen Besler, şunları kaydetti;

"Dünyada çocuk ölümlerinin yüzde 7'sinin birincil, yüzde 46'sının ikincil nedeni yetersiz ve dengesiz beslenmedir.''

Yani çocuk ölümlerinin yüzde 50'sinin nedenini yetersiz ve dengesiz beslenme oluşturuyor. Bu istatistikteki çocuklar, özellikle 0-4 yaş gurubundan oluşuyor. Dolayısıyla kaybettiğimiz her 10 çocuktan birini yetersiz ve dengesiz beslenmeden kaybediyoruz. " Besler, yeterli ve dengeli beslenme için insan vücudunun protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve minerallere ihtiyacı olduğunu ve bunların sütte bulunduğunu belirtti.

Sütün ana besin grubu olduğunu ifade eden Besler, "Bebekler doğduktan sonra, 6 ay süresince anne sütünden başka hiçbir besin grubuna ihtiyaç duymaz ve bu, sütün ana besin grubu olduğunun en önemli göstergesidir" dedi. Besler şunları kaydetti: "Süt, her yaşta tüketilmelidir.

Sütün içerisindeki yağ bileşenleri, küçük yaş grubu çocukların zeka ve entelektüel kapasitelerinin gelişimine katkı sağlar. Kemik erimesi (osteoporoz), Türkiye'de çok yaygın bir hastalıktır ve süt kemik erimesinin önlenmesine yardımcı olur. Sütün içerisinde bulunan kalsiyum, vücut yağını azaltarak kilo kontrolünü sağlar, obezitenin önlenmesine yardımcı olur.

İlgili Sağlık Konuları