Sağlıklı Beslenmenin Temeli Eğitim!

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Perihan Arslan, insanların doğru beslenme şekline yönelmesinin vazgeçilmez şartının, eğitim olduğunu söyledi.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda, ''Sağlıkta Çocukluk Çağı'' konulu sunum yaptı. Çocukların beslenmesinde, coğrafi konum, çevre, üretim ve tüketim alışkanlıkları ile medyanın da etkili olduğunu anlatan Arslan, dengesiz veya yetersiz beslenmeye bağlı olarak zihinsel, bedensel, ruhsal rahatsızlıkların ortaya çıkabileceğine dikkati çekti.

Dengesiz beslenme nedeniyle çocukta obezite meydana geldiğini belirten Arslan, bunun da gelecek yaşlarda diyabet ve hipertansiyon gibi önemli komplikasyonları olan hastalıklara kapı araladığını ifade etti.

Bodurluğun da önemli bir sağlık sorunu olduğuna işaret eden Arslan, Türkiye'de her 5 çocuktan birinin bu sorun ile karşı karşıya bulunduğunu söyledi. Bodurluk oranının, bölgeler arasında fark ettiğinin belirlendiğini kaydeden Arslan, bebeğin anne sütünden zamansız kesilmesinin süreci hızlandırdığını anlattı.

Bebeğin, doğum ağırlığının yaşamsal sağlık açısından önemini vurgulayan Arslan, düşük doğum ağırlığı olan bebeklerin, ciddi enfeksiyon riski bulunduğunu ifade etti. Toplumda, ''şişman çocuk, sağlıklı çocuktur' şeklinde bir algılama bulunduğunu belirten Arslan, ''Bu çok yanlış. 'Çocuk illa ki boğum boğum olacak ki sağlıklı olduğu belli olsun' Artık böyle değil. Şişman çocuk, sağlıklı çocuk değildir'' dedi.

Dünya genelinde diyabetli hasta sayısının giderek arttığına dikkati çeken Arslan, diyabete 'şeker hastalığı'' denilmesinin hastalığın önem derecesini azalttığını savundu. Okul çağındaki çocuklarının beslenme şekillerini de değerlendiren Arslan, okul kantinlerinde satılan, kolesterol, doymuş yağ ve sodyum oranı yüksek hamburger gibi yiyeceklerin çocukların sağlığını tehlikeye attığını söyledi.

Bu tür yiyeceklerin, demir ve lif yönünden fakir olduğunu belirten Arslan, ''Bu yiyeceklerin enerjisi yüksek. Bu nedenle kilo artışına neden olarak birçok hastalığın tetikleyicisi konuma geliyorlar. İnsanların doğru beslenme şekline yönelmesinin vazgeçilmez şartı, eğitimdir'' şeklinde konuştu.

 

İlgili Sağlık Konuları