Sadece Meyve Yiyerek Zayıflayamazsınız!

Özellikle yaz aylarında başlayan sadece meyve yiyerek kilo verme isteği, sonbaharda da kendi gösterir. Ancak bu bir hatadır.

Tüm gün yemek yerine meyve yemek, az kalori almaya çalışmaktır. Oysa gün boyu tüketilen meyve, günlük almanız gereken kaloriyi karşılamaya fazlasıyla yetebilir. Böylece kilo verme hayalleri suya düşer.

Meyveler, içeriğindeki karbonhidratın türü basit olması sebebi ile daha bilinçli tüketilmelidirler. Basit şeker içeren besinler, kan şekerini hızla yükseltip, hızla düşüren etkiye sahiptirler. Bu yüzden meyvelerin glisemik indeksi göz önünde bulundurulmalıdır.

İncir, muz, karpuz, kavun ve üzüm gibi meyvelerin glisemik indeksi diğerlerine oranla daha yüksektir ve bu yüzden daha çabuk acıkmanıza sebep olurlar. Elma, armut, şeftali gibi meyveler ise glisemik indeksi düşük olanlardır. Glisemik indeksi yüksek olan meyveleri tüketirken, miktarını iyi ayarlamak gerekir. Meyvelerin, sıklığını ve miktarını doğru ayarladığınız takdirde, vücuda çok faydası vardır.

Meyveler gereksiniminden fazla tüketildiğinde, fazla enerji alımına sebep olacağından, kilo kontrolüne ters etki yapabilirler. İçeriğinde bulunan fruktoz denilen meyve şekeri, meyve fazla yendiğinde, kilo alımına sebep olur.

Bir kişinin günde yemesi gereken meyve miktarı, 3-5 porsiyona arasında değişir. Bu porsiyonları gün içinde öğünlere dağıtmak gerekir. Çocuklarda ve büyüme çağında, günde en az 3 porsiyon tüketilmesi gereklidir.

İlgili Sağlık Konuları