Saç Ekiminin Başarısını Etkileyen Faktörler

Günümüzde özellikle erkeklerde sıkça rastlanan en büyük problem kelliktir. Kellik sorunu, kadınlarda da görülse de erkeklerde daha çok rastlanan bir durumdur.

Günlük hayatta kişinin öz güvenini düşüren ve toplumda kendini kötü hissetmesine neden olan bir durumdur. Saç ektirmek isteyen hastaların akıllarına gelen ilk soru operasyonun iyi geçip geçmeyeceğidir. Operasyonun sıkıntısız bir şekilde tamamlanması ve iyileşme süreci elbette saç ekimi başarısını etkileyen temel unsurlardır.

Saç ekimi operasyonunda, sürecin başarılı geçmesinde elbette kişinin de payı büyüktür. Saç ekimi alanında 13 yıllık tecrübeye sahip olan Dr. Reşat Arpacı'ya göre, kişinin kellik seviyesi, donör uyumu, seçilen doktorun tecrübesi ve yeteneği ve kişinin operasyon bitimindeki süreçte doktoru tarafından belirlenen kurallara uyulması saç ekiminin başarısını etkileyen faktörler arasındadır. Saç ekimi sürecinde yukarıda bahsedilen faktörler büyük önem taşısa da elbette kişinin hassas yaklaşımı sayesinde daha olumlu sonuçlar elde edilebilmektedir. Saç ekimi sürecinin başarılı geçmesindeki ilk şart yeterli donör sahanızın olmasıdır. Yani ekilecek saçınız yeterli miktardaysa o zaman olumlu sonuç alma şansınız çok daha fazlalaşacaktır. Saç ekiminin konusunda uzman hekim eşliğinde yapılması gerekmektedir. O yüzden kulaktan dolma bilgiler yerine, sağlık bakanlığı onaylı belgelere sahip ve başarılı operasyonlara imza atmış hekim tercih edilmelidir.

Teknolojinin hızla ilerlemesine bağlı olarak her geçen gün tıp alanında da hızlı değişikliklere gidilmekte. Bu yüzden saç ekim tekniğinin güncel tekniklerle yapılması gerekmektedir. Sağlıklı saç köklerinin toplanarak belirli bir süre saklanması gerekmektedir. Ancak bu noktada saç köklerinin uygun ortam ve koşullarda saklanması gerekmektedir. Soğuk ortam ve gereken solüsyonlarda saklanmadığı zaman saç kökü hızla canlılığını ve özelliğini kaybeder. Dr. Reşat Arpacı, operasyon bitiminde doktorun belirlediği kurallara uyulmasının önemini vurgulayarak bu kurallar sayesinde saç ekiminin başarılı bir sonuç verdiğini belirtiyor. Operasyon sonunda başlayan iyileşme sürecinin dikkate alınmamasının, ekilen saç köklerinin canlılığını kaybetmesine neden olduğunu söylüyor. Saç ekimi yaptıracak kişilere, bu operasyonun, canlı ve sağlıklı saçlara kavuşabilmek için sabır ve emek gerektiren, 1 senelik uzun bir süreç olduğunu ve saç ekim operasyonunun başından bitimine kadar olan uzun sürece eşlik edebilecek ekibin seçimi bu yüzden büyük önem taşıdığını da tekrardan vurguluyor.

İlgili Sağlık Konuları