Saç Ekiminde Ve Dökülmesinde PRP Tedavisi

Op. Dr. Güncel Öztürk denetimindeki Hairneva Saç Ekim Merkezi Uzmanları, saç ekiminde ya da saç dökülmesi tedavisinde PRP tedavisini anlattı.

PRP (Platelet Rich Plasma) vücudunuzdan alınan sağlıklı hücrelerden oluşturulduğu için güvenli ve doğal bir terapidir, bu nedenle bu prosedür herkes için uygundur diyebiliriz. Genel olarak ince ve seyrek saçlara ya da erkek tipi saç dökülmesi (androgenetik alope) denilen kafanın üstündeki saçların dökülmesi ve saç çizgisinin şakaklara kadar gerilemesi durumuna sahip kişiler PRP için uygun adaylardır.

Nasıl yapılır?

PRP işleminde kişinin kendisinden 8-10 cc kadar kan alınıyor. Ve daha sonra özel kitlerde bu kan bir işleme tabii tutuluyor. Bir santifürden yani hızlı bir dönüş işleminden geçirilerek kanının içindeki kırmızı ve beyaz hücreler ayrıştırılıyor. Trombositten zenginleştirilmiş kısım elde edilir. İşlem gören kandan elde edilen PRP aşısının içinde normalden 2-3kat daha fazla trombisit bulunur.

Elde edilen bu sıvı çok ince iğneler yardımıyla saç diplerine şırınga edildiğinde saç köklerinin canlanmasına, kalınlaşmasına ve daha hacim kazanmasına yardımcı olur. Genellikle saçlı deride 2-3 seans veya 3 hafta arayla 3-4 seans uygulanır ve daha 2. seansta bile saç köklerindeki canlanma hızlı bir şekilde kendisini gösterir.

Ne sıklıkta yapılır?

PRP etkisi ömürlük değildir, saçların canlılığını ve yoğunluğu kaybetmemesi için PRP uygulamasının 10-12 ay sonra tekrarlanması gerekir. Tekrarlandıkça ömrü uzar ve var olan saçların dökülmesini de engeller.

Özellikle kadınlarda görülen genetik tip denilen yani kafa derisinin tamamında görülen dökülmeleri önlemek için yaygın olarak kullanılmaya başlayan bir yöntemdir.

Neler yapılmalıdır?

Ancak bu yöntem herkeste olumlu sonuçlar getirmez. Özellikle dökülen saçlar PRP ile geri getirilemediği için saçının azımsanamayacak kadar çoğunu ya da hepsini kaybetmiş olan hastalarda istenilen sonuçlar alınamaz. Ayrıca bu tedavide sağlıklı olmayan hücrelerin düzeltmesinde hastaların kendi kanları kaynak olarak kullanıldığı için ileri derece sigara tiryakiliği, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı gibi kanın besleyiciliğini düşürecek durumlar başarı ihtimalini düşürür.

Bu yüzden bu tedaviden faydalanmak isteyenlerin kanın kalitesini artırması için bu tarz bağımlılık yapan alışkanlıklarından tedaviye başlamadan önce vazgeçmesi gerekir.

Güncel Öztürk, PRP tedavisi, saç ekimi, saç dökülmesi

İlgili Sağlık Konuları