Sabun, Vajinal Enfeksiyon Sebebi!

Enfeksiyonlardan korunmak için; vajinal hassasiyete yol açan sabun, losyon, pudra gibi ürünler kullanmayın!

Vajinal enfeksiyonlar, hemen her kadının hayatı boyunca dönem dönem karşılaştığı, bazen son derece basit bazen de ciddi komplikasyonlara neden olabilen önemli sağlık sorunlarıdır. Alınacak bazı basit önlemler ile vajinanın doğal dengesini koruyup, enfeksiyonlara yakanlanma riskinizi azaltabilirsiniz.

Türk Alman Jinekoloji Eğtim ve Araştırma Vakfı Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü  “Vajinit, vajinanın akıntı, kaşıntı, yanma ile karakterize bir hastalığıdır. Vajinite sıklıkla vajinal enfeksiyonlar neden olur. Antibiyotikler, gebelik, emzirme veya menopoz dönemlerinde hormon düzeylerindeki değişiklikler, vajinal duşlar, korunmasız cinsel ilişki (kondom kullanmaksızın), stres gibi faktörler vajinal dengenin bozulmasına yol açar” diyor.

Vajinit ve vajinal enfeksiyonların bulgularını “Vajinal akıntının miktarında artış, vajinal akıntıda renk değişikliği (Sarı-yeşil), kötü kokulu vajinal akıntı, kaşıntı ve idrar yaparken yanma” olarak sıralayan Ünlü  enfeksiyon riskini azaltmak için yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor;

Pamuklu çamaşır kullanın. Pamuklu çamaşırlar genital bölgenizin hava almasını ve kuru kalmasını sağlayacaktır. Vajinanın içini yıkamak amaçlı vajinal duş adı verilen ürünleri kullanmayın.

Bu ürünler vajinal dengeyi bozacaktır. Vajinayı nemlendirmek amacıyla yağlı ürünler kullanmayın. Bunlar bakterilerin üremesini kolaylaştıracaktır. Vajinal hassasiyete yol açacak sabun, losyon, pudra gibi ürünler kullanmayın.

Vajinal enfeksiyon için tedavi alıyorsanız bulgularınız iyileşse bile tedavinizi doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanın. Tedavi dönemi içinde cinsel ilişkide bulunmayın.

Cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanın.Mayo ya da egzersiz kıyafetleri gibi dar giysileri uzun süre kullanmayın.Vajinal enfeksiyonlar ve vajinit genital bölgede kaşıntıya neden olacaktır.

Kaşımaktan kaçının.Tedaviye rağmen bulgularınız düzelmez ya da tekrar ederse doktorunuza başvurun. Laktobasillerin yoğun olduğu vajinal flora vajinal enfeksiyonları önlemede çok önemlidir.

İlgili Sağlık Konuları