Psikolojik Yardım Almak Konusunda Merak Ettikleriniz!

Günümüzde kişiler duygusal, düşünsel ve sosyal alanlarda tıkanmalar yaşayabilmektedir. Bu tıkanmalara tanıklık edip daha etkin çözümler geliştirmek ve çözümleri hayata geçirmek adına kişiler psikolojik destek almaktadır.

Psikolog Ve Psikiyatr Kimdir?

Psikiyatr tıp doktoru olmakla beraber yaşanılan sorunu biyolojik sebepler ile ilişkilendirerek kişilere ilaç tedavisi uygulamaktadır. Psikolog ise kişinin yaşadığı problemlerin düşünsel, duygusal, davranışsal kökenli olduğu fikrinden yola çıkarak kişi ile 45-50 dakika süren, en sade haliyle “konuşa tedavisi” olarak tanımlanabilecek bir tedavi modeli sunar.

Kimler Psikolojik Destek Alabilir?

Hayatınızda yolunda gitmediğini düşündüğünüz durumlardan ötürü kendinizi çıkmazda hissediyorsanız, duygusal olarak kendinizi olumsuz hissediyor ve daha iyi hissetmenin bir yolunu arıyorsanız, belirli bir konuda davranışınızdan memnun değilseniz ve bu davranışınızı değiştirmeyi amaçladıysanız psikolojik destek almanın faydalı olacağı düşünülmektedir.

İlaç Tedavisine İhtiyacım Olup Olmayacağına Nasıl Karar Vereceğim?

Psikologla yapılan bir görüşme sonucu problemin şiddeti ve içeriğine bağlı olarak psikoloğunuz sizin bir ilaç tedavisine ihtiyacınız olup olmadığını belirler. Bir ilaç tedavisi ihtiyacı tespit edilirse psikiyatra yönlendirilirsiniz.

Psikolog İle Yapılan Bir Görüşme Ne Kadar Sürmektedir?

Bir görüşme 50 dakika ile sınırlandırılmaktadır. 

Psikolojik Destek Süreci Ne Kadar Sürmektedir?Görüşmeler genelde haftada bir olacak şekilde planlanmaktadır. Psikolojik destek süreci ise yapılan ilk görüşme sonrası psikolog tarafından belirlenmektedir. Genelde bu süreç en az 10 görüşme içermekle beraber problemin içeriği ve şiddetine bağlı olarak süreç daha da uzun olabilmektedir.

Görüşmelerde Konuşulanlar Gizli Kalacak mıdır?

Görüşmede paylaşılan her şey etik yönetmeliğin gizlilik ilkesi gereğince sadece psikolog ile danışan arasında kalmaktadır. Gizlilik ilkesi, kişinin kendine ya da başkasına zarar verme ihtimalinin çok yüksek olduğu durumlar dışında kesinlikle ihlal edilmez.

Uzm. Psk. İpek Erdem

İlgili Sağlık Konuları