Prof. Karatay TBMM'de Ezber Bozdu

Prof. Canan Efendigil Karatay: Doyana kadar sağlıklı yağlardan tüketin.

Prof. Canan Efendigil Karatay, satış rekorları kıran dört kitabıyla Türkiye'de bir 'sağlıklı halk hareketi' başlattı. Bu kitaplarıokuyanlar hem iyileşti, hem kolayca zayıfladı, hem de kalıcı kilo verdirengeleneksel Türk mutfağıyla tanıştı.

Karatay Diyeti, Karatay Diyeti'yle Yaşam Boyu Sağlık, Karatay Mutfağı ve KaratayDiyeti'yle Obezite ve Diyabete Çözüm Var isimli kitapların yazarı olanKardiyoloji ve İç Hastalıkları Profesörü Canan Efendigil Karatay, TBMM'de Türk Parlamenterler Birliği tarafından organize edilen "Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur?" konulu konferansta konuştu. Karatay,"Hastalıkların hepsinin değişik belirtilerle çıkmasının tek bir sebebi var o dayüksek miktarda şeker tüketilmesidir. Benim buradan sizlere tavsiyem acilenokullarda şekerli içecekler yasaklansın" dedi.

Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanıve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, "Dünya nüfusunun önemli bir bölümü, yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu oluşan hastalıklarla mücadele ediyor. Aşırı ve dengesiz beslenme sonucuoluşan obezite, birçok insan için önemli bir sağlık sorunu olmayı sürdürüyor.Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme, herkes için özellikle de çocuklarımıziçin çok önemlidir. Çünkü yetersiz ve dengesiz beslenen çocukların, bedensel vezihinsel gelişimleri geri kalıyor, sağlık sorunları ağır ve uzun sürüyor" dedi.

İsraf konusunda çağrıda bulunan Pakdil,"Dengeli beslenmenin yanı sıra insanlarımız büyük bir israf batağı içerisindebulunuyor. Benim buradan sizlerden isteğim, israfın her türlüsüne karşı büyükhassasiyet gösterelim ve çocuklarımızı bu konuda eğitelim. Temiz sukaynaklarının tükendiği, temiz toprakların azaldığı, temiz havanın neredeyse kalmadığı bir dünyada bu nimetlerin kıymetini bilelim. İsraf etmeyelim,kirletmeyelim" şeklinde konuştu.
Bugüne kadar söylendiğinin tam tersi olarak kişilerin kahvaltıda günlük 15-20 zeytin tüketebileceğini, bir avuç fındık-fıstık tüketebileceğini söyleyen Prof. Dr.Canan Efendigil Karatay, doyana kadar sağlıklı yağlardan tüketilmesi gerektiğini ancak pişirirken bu besinlerin doğallığını bozmamaya dikkat etmek gerektiğini söyledi.

"Günde En Az 20 Dakika Yürüyün"

Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay,Türkiye'de ortalama 20 milyon fazla kilolu, 20 milyon obez, 10 milyon diyabethastası olduğunu, bunların tüm sebebinin yanlış beslenme ve yanlış yaşam biçimiolduğunu söyledi. Ekmek gibi kan şekerini yükselten yiyeceklerin şişmanlığı artırdığını belirten Karatay, "Şişmanlık, obezite, karaciğer yağlanması,diyabet, hipertansiyon gibi pek çok hastalık insülin yüksekliğine bağlıgelişiyor. Bu durum rafine un, rafine şeker ve rafine tuz tüketimininbırakılmasıyla önlenebilir. Dünya Sağlık Örgütü, (Türkiye ekmek sorununuhallederse, sağlık sorununun yüzde 30'unu da halledebilir) demektedir" diyekonuştu.

Günde en az 20 dakika yürüyüş yapmayıtavsiye eden Karatay, "5 vakit namaz kılıyorsanız, camiye kadar yürüyün. Aç kalarak ve hareket etmeden kilo verilemez. Aç kalınca vücut metabolizmayıyavaşlatır ve enerjiyi saklar. O yüzden doyana kadar yenilecek. Sağlıklı yağ, sağlıklı protein ve sağlıklı karbonhidrat dengeli olarak tüketilecek. Yemek yerken kalorimiktarına göre değil, kalitesine göre tüketmek önemli. Çünkü asıl önemli olan kalorimiktarı değil, yediğiniz gıdanın 'glisemik indeks' yani karbonhidrat miktarıdır"dedi.

"Doğal Beslenin"

Beslenmede kilo-yağ ilişkisine de değinenKaratay, yıllarca yağdan sakınılması gerektiğine dikkat çekildiğini, ancakşekerin zararından bahsedilmediğini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: "Vücudumuz şeker yedikçe, yağ depolar. Kilo almak demek yağlanmak, kilo vermek yağların gitmesi demektir. Şeker insülini de yükselttiği için vücuda zararlıdır."

Trans yağların değil doğal sağlıklı yağların tüketilmesini, pakete girenürünlerin tercih edilmemesi gerektiğini öneren Karatay, sağlıklı yağların köytereyağı, soğuk sıkım zeytinyağı olduğunu, sağlıklı karbonhidratların daomega-3 açısından zengin fındık, fıstık, badem ve ceviz kuruyemişler ve ayrıcarafine işlem görmemiş buğday ve bulgur gibi tahıllar olduğunu belirtti.

İlgili Sağlık Konuları