Saç Dökülmesini İçin Kullandığım Serum ve Haplar; Yüzüm ve Vücudumda Tüylenme Yaptı, Ne Yapmalıyım?

30 yaşında bir bayanım. İki sene önce saçlarım aşırı dökülüyordu saç dökülmesini önleyici hap ve serum kullandım. Şimdi yüzüm vücudum parmaklarıma kadar aşırı tüylenmem var. Hormon bozukluğum veya kist problemim yok fakat tüyler uzamaya devam ediyor ve siyahlaşıyor. Bu ilaçlar tüylenme yapar mı? Uzamanın durma ihtimali var mı tüyler psikolojimi çok bozdu aynaya bakamıyorum. Tüylerden kesin kurtulabilir miyim, nasıl kurtulabilirim? Epilasyonun yan etkileri nelerdir? Teşekkürler.

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Saç dökülmeniz nedeni ile kan sayımı, demir, total demir bağlama kapasitesi, ferritin,B12,glikoz, üre, kreatinin, ALT, AST, Çinko, TSH, SERBEST T4 bakılmış olmalı.

Aşırı tüylenme sebebi olarak hormonal nedenler dışlanmalı. Progesteron,17 oh progesteron, andrestenedion, DHEA-S, prolaktin, FSH, LH, östrodiol, Tsh, serbest t4 bakılmalı. Ayrıca kan sayımı, glikoz, alt, ast, kolesterol, Trigliserid, ldl, hdl kolesterol bakılmalı. Abdomen usg ve pelvik usg yapılması uygun olur.

Epilasyon tedavisi tüylenmeye sebep olacak nedenler araştırıldıktan sonra Cilt Hastalıkları Uzmanı tarafından değerlendirilir. Geçmiş olsun...

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri