Ölçülü Beslenmek Çok Zor Değil!

Ölçülü demek; Beslenme davranışlarda aşırı olmayan, ılımlı, belirlenmiş bir boyut olarak da tanımlanabilir ve beraberinde dengeli, yeterli beslenmeyi getirir.

Ölçülü Beslenmek Size Ne Sağlar?

  • Sizi mutlu eder
  • Yasaklama yapmaz
  • Her ortamda uygulanabilir
  • Akılda kalıcı ve pratik öneriler sunar
  • Dengeli beslenme, yeterli beslenme ve sağlıklı beslenmeyi içinde barındırır
  • Hiçbir besini suçlamaz, hiçbir besinden mucize beklemez
  • En sağlıklı yiyecek bile fazla yenildiğinde zarar verebilir, miktar yani “ölçü” esastır.
  • Aşırı beslenme kadar yetersiz beslenme de hayati risk taşır ölçü her zaman önemlidir

Ölçülü demek; ölçüsü alınmış, ölçülmüş anlamına gelmektedir. Beslenme davranışlarda aşırı olmayan, ılımlı, belirlenmiş bir boyut olarak da tanımlanabilir. Bu kavramı beslenme bilimiyle birleştirdiğimizde karşımıza ‘Ölçülü Beslenme’ kavramı çıkmaktadır. Yani “yemek yeme düzeninde aşırıya kaçmayan, belirlenmiş miktarlarda tüketim yapma” anlamına gelmektedir.

Ölçülü beslenme beraberinde “dengeli ve yeterli ” beslenmeyi getirmektedir. Doğru kaynaklardan beslenme ilkelerini öğrenmek, beş besin grubunu tanımak ve her besin grubundan ne miktarlarda yemeniz gerektiğini bilmek ölçülü beslenmenin temelini oluşturmaktadır.

Her besinin vücudumuz için ayrı ayrı faydaları mevcuttur. Ama bu, fayda sağlayabilmek için her besinden sınırsızca yiyebileceğimiz anlamına gelmez. Nasıl olsa sağlıklı diye miktar kontrolü yapmadan tüketim yapmak, uzun vadede faydadan çok zarar getirecektir. Günümüzde birçok birey besinlerin daha sağlıklısına ulaşabilmek için organik ürünleri ya da kendi yetiştirdiklerini tercih ediyor. Bunu yaparken de ölçüsüzce tüketim söz konusu oluyor. Hep sağlıklı besinler tercih ediyorum neden kilo alıyorum anlamıyorum? cümlesini sıkça duyuyoruz. Bunun bir tek ve en önemli nedeni ise, “ölçüsüzce beslenmek” oluyor.

Nasıl Ölçülü Beslenilir?

Her birey kendi için gerekli enerji ve besin öğesi gereksinimini öğrenirse, seçimlerinde özgür davranabilir. 5 temel besin grubu vardır, her gün bu beş besin gruplarından ihtiyacınız olan ölçüde tüketmek enerji, karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineralleri de yeterli almanız anlamına gelir.  Ölçülü beslenerek sağlıklı kiloda olmak ve kalmak çok kolay. Bunun için aşağıda yer alan besin gruplarından her gün ne miktarda yemeniz gerektiğiniz öğrenerek, yasakları hayatınızdan kaldırabilirsiniz.

1.grup- Süt, yoğurt, peynir, ayran cacık, kefir vb
2.grup- Et, balık, tavuk, hindi vb hayvan etleri
3. grup- Ekmek, pilav, makarna, bulgur, patates gibi karbonhidratlar
4.grup-Sebze ve Meyve
5.grup Yağ ve şeker

Kuru baklagiller de bitkisel protein olarak haftalık beslenme planı içinde 1- 2 gün yer almalıdır, şeker yerine meyve tüketimi arttırılabilir, yağlı tohumlar( fındık, badem ceviz) de beslenmenin önemli parçasıdır ama ölçülü tüketmek kaydıyla.

Ölçü prensibi ve birbiri yerine geçen besinleri öğrendiğinizde her şeyi yemekte özgür olursunuz örneğin;

1 kase sütlaç:1 dilim ekmek+ 1 bardak süt+ 1 meyve'dir
2 Lahmacun: 3 dilim ekmek+ 2 köfte kadar et ve 1 tatlı kaşığı yağ'dır.

Günlük beslenmenizde bazı besinleri eksiltip canının istediği seçimlere yer açabilirsiniz böylece ölüşü ama sağlıklı ve sonuçta mutlu beslenirsiniz.

Ölçülü Beslenin Sağlıklı Yaşayın

Sıcak havalarda aşırı yağlı ve şekerli yiyecekler yerine, su oranı yüksek yağ içermeyen meyve ve sebzeler daha fazla tercih edilmelidir. Yaz aylarında az ve sık yeme prensibi her zamanki gibi geçerlidir. Süt ve yoğurt ürünleri, özellikle ayran iyi bit seçim olur.

Et, balık ve tavuk protein ihtiyacında önemli ve buharda ızgara gibi yağsız yöntemler tercih edilmeli. Yanında salata veya cacık yenilebilir. Tam buğday, çavdar veya kepekli ekmek tüketmekte fayda var. Kadınların günde ortalama 2 litre, erkeklerin 2,5 litre suya ihtiyacı var.

Ancak egzersiz yapıldığında, bu miktara her yarım saat için 1-2 bardak daha eklenmeli. Maksimum su ihtiyacı 3 litre denilebilir. Yazın sıvı ihtiyacını karşılayabilmek için suyun yanında buzlu bitki çayları, ayran, kefir, şekersiz olarak meyvenin kendisiyle pişmiş kompostolar, limonata, soda tercihleri yapılabilir. Suyu sade olarak tüketmek zor geliyorsa, içine 1-2 damla meyve suyu veya taze meyve parçaları, nane veya limon ekleyerek de içebilirsiniz.

Alkol olarak 1-2 kadeh şarap veya bira tercih edilebilir. Alkol derecesine göre kalori miktarı artar. Aşırı alkol alımı sıvı kaybını arttırır. Alkolle bol su almaya dikkat edilmeli.

Doğal diye pazarlanan her ürüne inanmamak gerekir. Hekim, eczacı ve beslenme uzmanı onayı olmalı. Hızlı kilo kaybı yüz güldürse de, uzun vadede daha .ok kilo almaya vize çıkartır. Kilo vermek için doğru ve önerilen tek çözüm yolu: "Diyet+Davranış Değişiliği+Egzersiz" dir. Çok düşük kalorili diyetlerin; baş ağrısı konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk, bulantı, kabızlık, safra ve böbrek taşı, tansiyon düşüklüğü, adet düzensizlikleri, kuru cilt, saç dökülmesi, metabolizma hızında azalma gibi yan etkileri olduğunu unutmayın.

Uzm.Diyetisyen Dilara Koçak

İlgili Sağlık Konuları