Okul Kantinlerinde Meyve, Süt, Yoğurt Satışı Teşvik Edilecek!

İl Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Hareketli Yaşam Kurulu İl Sağlık Müdürlüğünde toplandı.

İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr.Sabri Medioğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Eğitim Şube Müdürü Mahmut Karacık, Büyükşehir Belediyesi, Tarım İl Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Müftülük, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü, Gençlik Spor Müdürlüğü,  Bayındırlık ve İskân Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, Özel Spor Merkezleri ve basın kuruluşlarından 15 temsilci katıldı.
 
Toplantıda alınan kararlar doğrultusunda İl Hıfzıssıhha Kurulu’nda ele alınması gereken konular belirlenerek planlamalar yapıldı. Buna göre Başbakanlık Genelgesi gereğince “İl Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Hareketli Hayat” çalışmaları kapsamında obezite ve buna bağlı hastalıklar başta olmak üzere, beslenme bozukluklarının önüne geçilmesinin şart olduğu belirtildi.
 
Sağlık Müdür Yardımcısı Dr.Sabri Medişoğlu, bu konuda okul kantinleri başta olmak üzere her alanda sağlıksız gıda satışının caydırılması, meyve, süt yoğurt, sulu yemek gibi, sağlıklı gıda tüketiminin özendirilmesi amacıyla sıkı bir çalışma içine girilmesinin elzem olduğunu vurguladı.

Dr.Medişoğlu; tam gün okullarda Sağlık Bakanlığı menülerine uygun sulu yemek çıkarılması üzerinde durulacağını, konunun vatandaşa daha iyi anlatılabilmesi için okul aile birlikleri öncelikli olmak üzere toplumun kamu-sivil tüm kesimleri ile işbirliği halinde hareket edileceğini söyledi.

İlgili Sağlık Konuları