Okul Çağındaki Çocuklarda Süt Tüketiminin Önemi

1 litre süt, günlük kalsiyum ve fosfor ihtiyacını karşılıyor.

Doğanın beyaz mucizesi süt, 6 yaşındaki bir çocuğun gelişmek ve sağlıklı olmak için ihtiyaç duyacağı besin öğelerinin birçoğunu önemli miktarda içeriyor. Düzenli bir şekilde günde en az bir bardak sütün, çocukların soyut düşünce, problem çözme, bellek, dikkat, konsantrasyon gibi zihinsel yetenekler açısından, süt içmeyen çocuklara kıyasla daha başarılı olmalarına yardımcı olduğu tespit edildi. Yörsan Beslenme ve Diyet Uzmanı Nilüfer Hakarayan'ın verdiği bilgilere göre, ilkokul çağındaki bir çocuğun günde en az 500 gr, yani iki su bardağı süt içmesi gerekiyor. Ancak Türkiye'de gelişme çağındaki çocuklar için süt tüketim oranı ne yazık ki günde bir su bardağı dahi değil.

1 litre süt, günlük kalsiyum ve fosfor ihtiyacını karşılıyor


Bilim insanları sütün, kalsiyum, fosfor, potasyum. Çinko gibi mineraller, A, D, E ve K vitaminlerince çok zengin bir besin olduğunu ifade ediyorlar. Özellikle çocukların ve gençlerin protein gereksinimi oldukça fazla. Büyüme çağında çocuklar, yetişkinlerden daha fazla proteine ihtiyaç gösteriyor. Çünkü gıda proteini vücuda özgü kas proteinine dönüşüyor. Çocuklarda alınan proteinin üçte ikisinin hayvansal kaynaklı olması gerekiyor. 5-11 yaş grubu çocuklarda yarım litre süt, tavsiye edilen protein alımının büyük çoğunlukla yüzde 30-40'ını karşılıyor. Yapılan araştırmalara göre 1 litre süt yetişkinlerin günlük kalsiyum ve fosfor gereksinimlerinin tamamını, 10-12 yaşları arasındaki çocuklarda ise tamamına yakın bir kısmını karşılıyor.

Süt hastalıklardan da koruyor!

Türkiye okul çağındaki çocukların süt tüketim oranı bakımından Avrupa ülkelerinin çok gerisinde. Avrupa ülkelerinde çocukların süt tüketim miktarı günde bir litreyi buluyor. Yörsan Beslenme ve Diyet Uzmanı Nilüfer Hakarayan'ın verdiği bilgilere göre süt, çocukların bedensel gelişimleri için protein, güçlü kemik ve dişler için kalsiyum ve enerji ihtiyacının karşılanması için yağ içeriyor. Süt içmek çocukların sağlıklı dişlere, güçlü kemiklere sahip olmaları kadar bağışıklık sistemlerinin güç kazanması için de yardımcı oluyor. Sütte, bağışıklık sisteminin gelişmesi için gereken vitaminler bol miktarda bulunuyor. Yörsan Beslenme ve Diyet Uzmanı Nilüfer Hakarayan'ın verdiği bilgilere göre,bir bardak süt 6 yaşındaki bir çocuğun ihtiyaç duyduğu günlük kalsiyum ihtiyacının yüzde 52'sini, proteinin yüzde 30-35'ini, B12 vitaminin yüzde 95-98'ini karşılıyor. Süt çocuğun enerji ihtiyacını ise yüzde 5-6 oranında gideriyor.

İlgili Sağlık Konuları