Obeziteyi Engelleyecek Yeni Yöntem

Obezite hastalarına müjde! Obezite artık, tüp mide ameliyatı ile sorun olmaktan çıkıyor.

130 kilo olan Zeynep Yalın tüp mide ameliyatı ile kilolarından kurtulacak. Medical Park Bursa Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aytaç Sayın, "Bu operasyonun ardından hastalarda mide hacminin azalması nedeniyle daha az yemelerine rağmen doyma hissi oluşuyor. Ayrıca mide salgılarında oluşan azalma sonrasında açlık hissinde önemli oranda azalma gözlemleniyor" dedi.

Aşırı kilolarından rahatsız olan 58 yaşındaki Zeynep Yalın, Medical Park Bursa Hastanesi'nde geçirdiği tüp mide ameliyatı ile kilolarına veda edecek… 130 kilo olan Zeynep Yalın, kilolarından rahatsız olunca Medical Park Bursa Hastanesi'ne başvurdu. Yapılan incelemelerin ardından tüp mide ameliyatı olan Zeynep Yalın, artık zayıflamak için gün sayıyor.

HASTALAR KISA SÜREDE KİLO VERMEYE BAŞLIYOR…

Ameliyatı gerçekleştiren Medical Park Bursa Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aytaç Sayın tüp mide ameliyatı ile ilgili şunları söyledi:

"Tüp mide ameliyatı, midenin uzun aksından kesilerek hacminin yüzde 85 oranında azaltılmasını amaçlayan bir operasyon. Bu operasyonun ardından hastalarda mide hacminin azalması nedeniyle daha az yemelerine rağmen doyma hissi oluşuyor. Ayrıca mide salgılarında oluşan azalma sonrasında açlık hissinde önemli oranda azalma gözlemleniyor. Az acıkma ve erken doymanın sonucu olarak hastalar kısa sürede kilo vermeye başlıyor. Tüp mide ameliyatında kilo verme döneminde emilimi önleyici gastrik by-pass gibi ameliyatlara göre vitamin ve sürekli mineral desteği ihtiyacı yok denecek kadar az. Hastalar ilk 6 ay yoğun kilo vermekle birlikte birinci yıl itibariyle kiloları belirli bir noktada dengelenmeye başlar ve önemli oranda kilo verimleri azalır. Bu dönem sonrasında belirli aralıklar ile takip edilen hastalar dengeli protein ağırlıklı ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanır."

EGZERSİZLER FAYDALI OLUYOR…

Egzersizlerin, obezite ameliyatları sonrasında da faydalı olduğunu vurgulaya Aytaç Sayın, "Hafif egzersiz programları, vücudun kas kitlesinin azalmaması, cilt sarkmalarının en aza indirgenmesi için çok yararlı oluyor. Ameliyat sonrasında hastalar düzenli olarak egzersiz yaptıkları takdirde, hiçbir ek estetik girişime gerek kalmaz. Ancak aşırı kilo kaybına bağlı olarak haddinden fazla cilt sarkması olan hastalarımız, estetik ameliyat olabiliyor" dedi.

"KOMPLİKASYON GÖRÜLME ORANI BİNDE 1 İLE 3 ARASINDADIR…"

Op. Dr. Sayın, tüp mide ameliyatının riski konusunda da bilgi verdi:

"Tüp mide ameliyatlarında komplikasyon görülme oranı binde 1 ile 3 arasındadır. Ancak morbid obezler tedavi edilmezlerse; yaşıtlarına göre 10-15 yıl erken ölürler. Dolayısı ile binde 1-3 'lük risk, kabul edilebilir bir orandır. Kalp by-pass'ı ameliyatlarında, Amerika'da kabul edilebilir ölümcül risk oranı yüzde 2'dir. Dolayısı ile mühim olan; o ameliyat için evrensel boyutta kabul edilen risk oranını aşmamaktır. Bu hasta grubu kilo vermezlerse geçirmeleri muhtemel olan kalp by-passı, diz ve kalça protezleri ile karşılaştırıldığında ameliyat riskleri gayet makul seviyelerdedir."

İlgili Sağlık Konuları