Obezite ve Karaciğer Yağlanması Hızla Artıyor

Karaciğer yağlanması dünyada olduğu gibi Türkiye'de de önemli bir sağlık meselesi haline gelmeye başladı.

Türkiye’de her dört yetişkinden birinde karaciğer yağlanması görülüyor.


Sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve yanlış yaşam tarzı ile oluşan karaciğer yağlanması artık genç yaşta da kapıyı çalmaya başladı. 

Günümüzde hızla artan karaciğer yağlanması için karaciğer bağışının önemine dikkat çeken Genel Cerrahi ve Organ Nakli Uzmanı Prof. Dr. Remzi Eminoğlu, "Hepatitin siroza dönüşmesi sonucu kapıyı çalan karaciğer yetmezliği, günümüzün en önemli sağlık meselelerinden biri haline geldi. Ülkemizde organ naklinin önemini vurgulamaya yönelik çalışmalar son yıllarda çok büyük artış gösterse de, kadavradan organ nakli son derece yetersiz. Organ nakli sayısının yetersiz olması sebebiyle milyonlarca hastanın birçoğu listeye bile girmeden hayatını kaybediyor. Bunun için bir insanın öldükten sonra yapabileceği en büyük iyilik organ bağışıdır. Organ nakli sadece bir insanın hayatını kurtarmak değil, bütün aileyi ve toplumu kurtarmaktır” dedi.

En önemli sebeplerinden biri hareketsiz hayat tarzı olan ve günümüzde git gide yaygınlaşan karaciğer yetmezliğinin tek tedavisi ise karaciğer nakli. Kötü beslenme, hareketsizlik ve alkol kullanımı gibi temel sebeplerden meydana gelen hastalıktan kaçınmanın en güzel yolları ise sağlıksız beslenmeden kaçınmak, yürüyüş ve egzersiz.

İlgili Sağlık Konuları