Limonlu Suyun Faydalarına İnanamayacaksınız!

Limonun kabuğu da kendisi de çok faydalı. İçine limon ilave ettiğiniz ılık su, sabahları güne taze bir başlangıç yapmanızı sağlayacak.

Limonlu su ile kendinizi daha zinde hissedeceksiniz. Neden mi?


1- Sindirime yardımcı 

Limon suyu sindirim sistemini toksinlerden arındırıcı, midedeki yanma ve şişkinlik gibi rahatsızlıklara da iyi gelir.

2- Zayıflamaya yardımcı

Ilık limonlu suyu düzenli içtiğimizde mide asitlilik oranı düzenlenir. Mide asidi yüksek olan kişiler sürekli bir şeyler yiyerek mideyi bastırma eğiliminde olurlar. Bu da kısa sürede acıkmaya ve kilo almaya neden olur. Limonun içerisinde bulunan pektin lifi acıkmayı geciktirir.


3- Bağışıklık sistemini güçlendirir 

Stres, bağışıklık sistemini zayıflatır bu yüzden de bağışıklık sistemini destekleyen C vitaminli gıdalar? tüketmek stresli olduğunuz anlarda öncelikli olmalıdır. Limon da mükemmel bir C vitaminidir.


4- Taze bir nefes için birebir 

Diş eti iltihaplarına ve diş ağrılarına iyi geldiği gibi nefesinizin kötü kokmasını da önler. Ancak diş minesine zarar vermek istemiyorsanız limonu direk dişinize temas ettirmeyin yani yemeyin.Limonlu su içtikten sonra da dişlerinizi fırçalarsanız daha faydalı olduğunu görürsünüz.


5- Ph değerini dengeler 

Limon en alkali gıdalardan biridir ve içinde bulunan sitrik asit sindirildiğinde asitlilik yaratmaz. Her gün limonlu su içerseniz vücudunuzun toplam asitlilik oranı zaman içerisinde değer. Ayrıca iltihabın nedenlerinden biri olan eklemlerde biriken irik asit limonla yok olur.

6- Daha enerjik hissetmek için birebir 

Limon kokusunun sinir sisteminde sakinleştirici etkisi olduğunu biliyor muydunuz? işte sinir sistemindeki bu sakinlik, depresyona ve endişeye iyi gelirken size mutluluk vereceği için de kendinizi daha zinde hissetmenizi sağlar. Limon sindirim sistemine girdiğinde vücuda enerji verir.


7- Viral enfeksiyonla savaşır 

Ilık limon boğaz ağrısı, nezle gibi semptomların azalmasında oldukça etkili bir destek kuvvettir.


8- Cilde de faydalı

Limon suyu antioksidan özelliği sayesinde cilt lekelerini azaltır. Limon suyunu düzenli olarak zor geçen yara izlerine ve cildinize uygulayın, farkı göreceksiniz.


9- Aynı zamanda potasyum kaynağı

Eğer muz sevmiyorsanız, limon suyundan maksimum yararlanmaya bakın. çünkü potasyum kalp, sinir ve beyin fonksiyonlarının düzenli olması için kesinlikle gereklidir.


10- Kafein ihtiyacınızı azaltır 

Sabahları bir fincan kahve yerine ılık limonlu bir su içerseniz kesinlikle öğleden sonra açken o rehavet hayatınızdan çıkacak, göreceksiniz. Bu da kafeine olan bağımlılığı azaltır.
İlgili Sağlık Konuları