Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj, genel,epidural, spinal veya lokal anestezi ile yapılan rahim içini kazıma işlemidir. Kürtaj, jinekolojik muayene pozisyonunda yapılır. İlk önce bayan muayene edilip, rahimin büyüklüğü, pozisyonu ve yumurtalık bölgesi değerlendirilir.

Kürtaj işleminde rahim ağzı görünür hale getirilir, vagen ve rahim ağzı bölgesi özel sıvılarla temizlenir. Kürtaj, asepsi ve antisepsi kurallarına uyularak yapılır. Doğum yolu özel sıvılarla temizlenip, zararlı mikroplar uzaklaştırıldıktan sonra eğer rahim ağzı kapalı ise özel aletlerle genişletme işlemi yapılır.


 Rahim ağzı yeterli açıklıkta ise kürtaj için kullandığımız özel metal malzeme (küret) veya yumuşak karakterde plastik kanüllerle kürtaj işlemi yapılır. Eskiden kürtaj için metal malzemeler kullanılırdı fakat günümüzde bazı durumlarda mecbur kalınmadıkça plastik kanüller kullanılmaktadır. Metal malzeme ile kazıma işlemi yaparız. Plastik kanüllerin ucuna taktığımız vakum aleti veya vakum yapan özel enjektörler vasıtasıyla rahim içindeki alacağımız materyali vakum özelliğinden faydalanarak, çekerek almaktayız. Plastik kanüller kullanmak, diğer yönteme göre daha güvenlidir.Dora Hospital


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı


Jin.Op.Dr.Hakan Peker


 

İlgili Sağlık Konuları