Kokusunda Şifa Var

Her derdin şifası bal ile tarçın birlikteliği hastalıklara meydan okuyor. Kalp rahatsızlıklarından, diş ağrısına kadar birçok rahatsızlığa iyi geliyor.

 Herkesi vuran soğuk havalar hastalıklara bir bir davetiye çıkarıyor. Uzmanlar şifa niyetine yenen bala tarçın eklenmesinin etkisini daha da artıracağını belirtiyor. Sağlığa faydalarını ise şöyle sıralıyor... 

Bağışıklığı güçlendirir: Her gün kullanılan bal ve tarçın, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Vücudu bakteri ve virüs saldırılarına karşı korur. n Artrit (iltihaplanma): 1 ölçü balı, 2 ölçü ılık suya koyup üzerine bir çay kaşığı toz tarçın ilave edin. Karışımı krem kıvamına getirin. Bu karışımı vücudunuzun ağrıyan yerlerine masaj yapın. Etkisini 1-2 dakika içerisinde göreceksiniz. 

Diş ağrısı: 1 kaşık toz tarçın ve 5 tatlı kaşığı balı karıştırın. Ağrıyan dişinizin üzerine uygulayın. Ağrı kesilene kadar günde 3 defa tekrarlayın. 

Hazımsızlık ve grip: Toz tarçını 2 kaşık balın üzerine serpin. Bu karışımı yemeklerden önce alın. Böylece midedeki asit oluşumu ve hazımsızlık ortadan kalkar. 
 İdrar kesesi enfeksiyonları: 2 kaşık toz tarçın ve 1 tatlı kaşığı balı, ılık suda eritip için. Bu karışım idrar kesesindeki mikroorganizmalar üzerinde etkilidir. 

Kalp hastalıkları: Bal ve tarçınla yapılan karışım her sabah kalvaltıda reçel veya marmelat yerine ekmek üzerine sürülür. Bu uygulama ile damarlardaki yağları eriterek kalp krizini engellemiş olursunuz. Ayrıca solunum güçlüğü ortadan kalkar. Kalp atışları kuvvetlenir. 

Kolestrol: 2 kaşık bal ve 3 tatlı kaşığı vtoz tarçını, 450 gram demlenmiş çay içinde eritin. Bu da kandaki kolestrol seviyesini 2 saat içinde yüzde 10 oranında düşürüyor. 

Gaz: Hindistan ve Japonya'da yapılan araştırmalar bal-tarçın ikilisinin midedeki gazı giderdiğini gösteriyor. 

Soğuk algınlığı: 1 kaşık ılıtılmış bal ve 1/4 tatlı kaşığı toz tarçını günde 3 defa tüketin. Bu uygulama kronik öksürük, soğuk algınlığı ve sinüslerin temizlenmesi için geçerli. 
 Yorgunluk: 1 bardak suya yarım kaşık bal ve biraz toz tarçını koyup, her gün vücut direncinin düşmeye başladığı 15.00 sularında alırsanız, 1 hafta içinde yorgunluğunuz sona erer. 

Zayıflama: 1 bardak suya eşit miktarda bal ve tarçını koyup kaynatın. Her gün kahvaltıdan yarım saat önce aç karnına ve yatmadan önce için.

Sivilceler: 3 ölçü bal ve 1 ölçü tarçını karıştırarak krem kıvamına getirin. Bu kremi uykudan önce sivilcelerin üzerine sürün. Sabah da ılık su ile yıkayın. 2 hafta süreyle her gün uygulanırsa sivilceleri kökünden çıkarır.

Kaynak: Takvim

İlgili Sağlık Konuları