Kış Aylarında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Özel Lokman Hekim Sincan Hastanesi Diyetisyeni Nurcan Erzurumlu, kış aylarında havalar soğuduğu için hastalıkların arttığını hatırlatarak, bedenin hava ısısının azalmasına yenik düşmemek için bu ek enerji ihtiyacını besinlerden karşılamaya ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Diyetisyen Erzurumlu, kış aylarında C vitamini içeren gıdaların bolca tüketilmesinin enfeksiyonlardan korunmak ve direnci artırmak için gerekli olduğunu ifade ederek, "Bu dönem günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketilmelidir.

Ayrıca soğuk kış günlerinde çay, kahve içmek yerine bitki çayları veya C vitamini yönünden zengin olan kuşburnu çayı tercih edilmelidir" dedi.

Diyetisyen Erzurumlu, kış aylarında beslenmeye ilişkin şu uyarı ve önerilerde bulundu:

Enfeksiyon hastalıkları dünyanın en önemli sağlık sorunlarındandır. Sonbahar ve kış aylarında havalar soğuduğu için hastalıklar fazlalaşır. Bunların başında da grip ve soğuk algınlığı gelir. Vücut direncinin azaldığı, enfeksiyon hastalıklarının yaşandığı bu dönemde yeterli ve dengeli beslenme daha çok önem kazanır. Enfeksiyon ile bağışıklık sistemi ilişkisi düşünüldüğünde artan metabolik hıza karşılık hücrelerin ihtiyacı olan enerji, yeterli ve dengeli bir beslenme ile sağlanabilir.

Özellikle enfeksiyonlara karşı daha hassas olan çocuklar, gebeler, emzikli anneler ve yaşlılar için beslenme daha da önem kazanmaktadır. Bedenimiz hava ısısının azalmasına yenik düşmemek için vücut ısısını ek enerji ile artırmakta ve gerekli olan bu ek enerji ihtiyacını besinlerden karşılamaktadır. Biz üşüdükçe enerjiye olan ihtiyacımız artar ve daha fazla besin tüketmeye başlarız. Yüksek enerjili besinler genellikle karbonhidrattan (şeker, un vb) ve yağdan zengin gıdalardır.

Bu tür gıdaların fazla tüketilmesiyle kilo almamız kaçınılmaz olur. Bu nedenle kaşın kilo almamak için yediklerimize dikkat etmemiz gerekir.

Yeterli ve dengeli beslenme, her besin grubundan gün içerisinde yeterli miktarda almakla sağlanır. Böylece ihtiyacımız olan protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri almış oluruz. A ve C vitaminleri bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara karşı direnç kazandıran antioksidan vitaminlerdir. Turunçgiller, brokoli, kabak, yeşil biber, Brüksel lahanası, mandalina, maydanoz, tere, roka gibi sebze ve meyveler C vitamini açısından zengin besinlerdir.

C vitamini ısı ve ışıktan kolayca etkilenir. Bu nedenle meyveler sıkıldıktan hemen sonra içilmelidir. C vitamini içeren gıdaların bolca tüketilmesi enfeksiyonlardan korunmak ve direnci artırmak için gereklidir. Günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketilmelidir. Ayrıca soğuk kış günlerinde çay, kahve içmek yerine bitki çayları veya C vitamini yönünden zengin olan kuşburnu çayı tercih edilmelidir. Kış aylarında susamasanız da günlük 2-2.5 litre su tüketmelisiniz.

Hem böylece kış aylarında çok daha kolay yakalandığınız boğaz enfeksiyonlarını da rahat atlatırsınız. Sıklıkla içilen oda ısısındaki su boğaz kuruluğunu da önleyecektir. Yeterli ve dengeli beslenmenin bir diğer şartı da yeterli miktarda protein almaktır. Enfeksiyon geçirildiği dönemlerde, protein kaynaklarının yeterli tüketilmesi gerekir. Süt, yoğurt, peynir, yumurta, et ve balık gibi gıdalar proteinin en iyi kaynağıdır.

Diyetteki yağ türü ve miktarı da enfeksiyon hastalıklarında önem taşır. Bitkisel sıvı yağlar (ayçiçeği, mısırözü) Omega-6 yağ asitleri, deniz ürünleri Omega-3 yağ asitleri, zeytin ve fındık ise Omega-9 yağ asitleri açısından zengin besinlerdir. Bu yağ asitlerinin bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Omega-3 yağ asidinden zengin besinlerin haftada en az 2 kez tüketilmesi önerilmektedir. Sağlıklı bağışıklık sistemine olan ihtiyacımız kış aylarında diğer aylara oranla çok daha fazladır. İyi bir bağışıklık sistemine sahip olarak kendimizi iyi hissetmemizi, iyi görünmemizi ve enerjimizi daha iyi kullanmamızı sağlarız.

Yaz aylarında yaşanan hareketliliği kışın kaybederiz. Çoğumuz kış aylarında vaktimizi evimizde ya da ev gezmelerinde geçiririz. Dolayısıyla metabolizma hızımız azalır. Harcanandan daha fazla enerji alımı ise kilo almaya sebebiyet verir. Kışın kapalı ortamlarda uzunca süreler kalmamalıyız. Temiz oksijen alınmalıdır. 20 dakikadan fazla hareketsiz kalınmamalıdır. Hareketsizliğin ve buna bağlı olarak şişmanlığın artışına engel olunmalıdır."  

İlgili Sağlık Konuları