Kilo Vermek İstiyorsanız Depresyondan Uzak Durun!

California'da yapılan bir araştırma, depresyonda olanların daha fazla çikolata yediğini kanıtladı. Diyet uzmanı Yasemin Sancak, mutlu insanların daha az kilo aldığını söylerken pratik önerilerde bulunmayı ihmal etmiyor.

California Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Beatrice Golomb, kalp-damar ve şeker hastalığı olmayan bin yetişkin üzerinde çikolata yeme alışkanlığı ile ruh hali arasındaki bağlantı üzerine bir araştırma yaptı. Katılımcıların bir haftada yedikleri çikolata miktarını takip eden Golomb, depresyon seviyelerini değerlendirdi.

Depresyonda olanlar daha çok çikolata yiyor. Archives of Internal Medicine dergisinde yayımlanan araştırmada şiddetli depresyonda olan kadın ve erkek katılımcıların ayda yaklaşık 12 porsiyon (bir porsiyon yaklaşık 28 gram), depresyon belirtisi göstermeyen katılımcıların ise 5 porsiyon çikolata yediği açıklandı.

Orta şiddette depresyonda olanların durumu diğerlerine göre daha iç açıcı. Onlar ayda 8 porsiyon çikolata yemiş.

Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Yasemin Sancak, masabaşı bir görevde çalışanların kilo alma riskinin daha fazla olduğunu söylüyor. Sigara bırakma dönemi atıştırmalık besinlerin tüketimini artırdığı için de tercih edilen yanlış besinler kilo artışına sebep oluyormuş.

Sancak, evli çiftleri fazla kilo almamaları için uyarıyor: "Evlilik dönemi düzenli hayatı getirir ama bu noktada besin seçimi doğru yapılmaz ve egzersiz ihmal edilirse kilo alma kaçınılmaz hale gelebilir'' diyor.

İlgili Sağlık Konuları