Kilo Vermek İçin Tuzaklara Düşmeyin!

Kilo vermek aslında o kadar zor değil. İşte size incecik bir bedene sahip olmak için 10 beslenme önerisi...

Kadınların başındaki en büyük dertlerden biri olan fazla kilolarla baş etmek aslında düşünüldüğü kadar zor değil. Eğer düşmemeniz gereken tuzakları bilir ve iyi bir planlama yaparsanız, hem kalıcı hem de sağlıklı bir şekilde incelebilirsiniz. Nasıl mı? İşte size 10 ufak ipucu!

Her yemek ödül değildir!

"Ben bu pastayı hak ettim."Hiç bunu söyleyebilen bir kadın gördünüz mü? Kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Ancak bunu sürekli yaparsanız içinizi stres ve suçluluk hissi kaplayacaktır. Kendinizi ilk önce mutlu hissetseniz de aldığınız kalorileri düşündüğünüzde bu mutluluk anı çok kısa süre içinde son bulacak, yerini pişmanlığa bırakacaktır. Kendinizi mükAfatlandırın elbette, ama önce önünüze bir hedef koyun.

Tatlıyı sona bırakın

Eğer besin değeri yüksek gıdalarla beslenirseniz, hem aç kalmazsınız hem de sürekli duymazsınız. Pasta gibi kalorili besinlerin emilimini azaltmak için sebze çorbası içmeyi deneyebilirsiniz. Hatta eğer öğünü sebze ağırlıklı geçirirseniz, hem tatlı için midenizde yeterli yer kalacak, hem de kilo alma riskini azaltmış olacaksınız.

Yediklerinizin hesabını tutun

üreticiler paketteki ürünleri ufaltarak daha az kalori aldığınız hissini yaratıyor. Peki, siz ne zaman sadece beş altı tane cips yiyip paketi bıraktınız? Aralarda ufak tefek ağzınıza attığınız yiyecekler, sizde bir şey yemediğiniz hissini uyandırsa da, onların da kalorisi olduğunu unutmamalısınız. Kilo vermek istiyorsanız, ne ve ne kadar yediğinizi bilmelisiniz. Dolayısı ile öğünlerinizi, bu öğünlerde neler yiyebileceğinizi belirlerseniz, işiniz çok daha kolay olacaktır.

Kendinizi de düşünün!


Birçok kadın çocukları ve eşi iyi beslensin diye saatlerini mutfakta yemek hazırlayarak geçiriyor. Ancak unutmamalısınız ki sizin sağlıklı beslenmeniz de çok önemli! Dolayısı ile artık bu gidişata bir dur demeli ve bütün ailenin sağlıklı beslenmesini sağlayacak, besin değeri yüksek, kalorisi düşük öğünler hazırlamaya başlamalısınız. Böylece hem siz hem de sevdikleriniz sağlıklı beslenmiş olacak.

Kendiniz için doğru olan yemeği seçin


Arkadaşlarınızla yemeğe çıktığınızda, özellikle sizden zayıf olanlar ya da ne yese kilo almayanlara uyup, onlarla aynı şeyleri yemeğe kalkışmayın. Unutmayın, sizin bir hedefiniz var ve bu hedefe ulaşmak için yemeniz gereken şeyler belli Garson size ne istediğinizi sorduğunda mantıklı düşünün, sağlıklı beslenmeniz gerektiğini hatırlayın ve ne yemeniz gerekiyorsa onu sipariş verin.

Paketlerdeki ibarelere dikkat!

Aldığınız besin ürünlerinin üzerlerinde yağ içermez, şeker içermez gibi ibareler bulunuyor olabilir. Ancak sizin dikkatli davranıp, ürünün içeriğinde ne olduğunu tam olarak okumanız gerekiyor. çünkü bazen üreticiler yağdan kısıp, şeker oranı artırabiliyorlar. Bu tuzaklara düşmeden, sağlıklı beslenmek istiyorsanız, paketlerin üzerlerindeki ibareleri dikkatli okumalısınız.

Gizli tuzaklara dikkat!

Bir konferansa, seminere ya da kokteyle gittiğinizde mutlaka size ufak tefek şeyler ikram edilir. Kuru pastalar, son derece şık hazırlanmış kanepeler, mini sandviçler Bir iki tane derken kaç kalori almış olabileceğinizi hesaplamayı hiç denediniz mi? Peki, ya haftasonu eşinizle alışverişe çıktığınızda yeni çıkan ürünlerin tanıtımlarının yapıldığı stantlardan, sadece tadına bakmak için yediğiniz şeylerden aldığınız kaloriler? Bunlar farkına bile varmadan fazlasıyla tüketebileceğiniz, yaşamınızdaki gizli tuzaklar! Aman dikkat!

Kahvaltınızdan yumurta eksik olmasın

İncelmeye giden yolda, uzun vadede iştahınızı tetikleyici hormon seviyesinin oldukça önemli olduğunu da bilmeniz gerekiyor. Yumurta yemek işte bu anlamda oldukça faydalı! ABD'de geçtiğimiz aylarda yapılan bir araştırmanın sonucuna göre kahvaltı sofrasından yumurtayı eksik etmeyenler, kahvaltıda yumurta yemeyi nadiren tercih edenlere göre gün içinde % 17 oranında daha az kalori alıyor.

Şok diyetlere dikkat edin!

özellikle yaz ayları yaklaştığında piyasa birçok 'hızlı kilo verdiren' diyetler çıkıyor. Bazıları biraz abartıp haftada 10 kilo kaybedebileceğinizi bile iddia edebiliyor. Yaz mevsiminin henüz başlarındayken en kısa yoldan ve hızlıcı kilo vermek istemenizi elbette anlıyoruz. Ancak bu tarz bir yöntemle vereceğiniz kilolar, ilerleyen dönemlerde beslenmenize dikkat etmediğinizde artılarıyla size geri döneceğini, hem de çok daha kalıcı olacağını unutmamalısınız. Her ne kadar yaz gelmiş olsa ve şu ana kadar istediğiniz kiloya inememiş olsanız da, kendinizi fazla zorlamadan, 'besin değeri yüksek' gıdalarla uzun vadede başarıyı yakalamaktan vazgeçmemelisiniz.

Uyku saatlerinize dikkat edin!

Yapılan bir başka araştırmada da günün ortalama beş buçuk saatini uyuyarak geçiren kişilerin, sekiz saat uyuyanlara oranla yüzde 25 daha fazla kalori aldığı ortaya konmuş. Her ne kadar genel kanı bunun tam aksi yönünde olsa da, aslında ne kadar fazla uyanık kalırsak, kilo almaya da o kadar müsait oluyoruz.

Kaynak: Womenist.net

İlgili Sağlık Konuları