Kilo Verme Propbleminizi Çözecek 3 Mucize Öneri

Kilo verme programınızın artık işe yaramadığına inansanız bile kilo vermeye devam edebilirsiniz.

Kilo verme programı uygulayan kişiler çoğunlukla bir çıkmazda takılıp kalırlar; kilo vermeleri durur ve kilo vermeyi bırakırlar. Bu duraksama genellikle rejiminizin ilk ayından sonra olur.

Daha az kalori ve daha çok egzersiz gerçeğine alışan vücudunuz tembelleşmeye başlar. Ancak, bu problemi çözmek için uygulayabileceğiniz etkili değişiklikler var. İşte karşınıza çıkan duvarı yıkmak ve kilo vermeye devam etmek için yapabilecekleriniz:

Güne bu karışımla başlayın

Bu karışım hem lezzetli, hem de metabolizma hızlandırıcı bir kahvaltılık.  Bu karışım süzme yoğurt, muz, çilek, tatlandırılmamış hindistan cevizi, çekilmiş keten tohumu, ve benim gizli malzemelerinden biri; matcha yeşil çay tozu (pudrası). Bu karışımı yedikten sonra güne yağsız protein ve iyi yağlarla başlamış olacaksınız. Üstelik hem Japonya hem de Güney Amerika’da sağlığa olan yararlarından dolayı takdir edilen matcha yeşil çayın metabolizma hızlandıran özelliğinden faydalanmış olacaksınız.

Yeşil çayın diğer çeşitleri gibi matcha sadece metabolizmanızı hızlandırmakla kalmaz aynı zamanda antioksidanlar ve stres azaltmaya yardımcı, kolesterol düşürücü, beyin sağlığını destekleyici ve kanserle savaşıcı diğer güçlü mucize özellikleriyle doludur. Matcha, toz halinde olabiliyor ve doğal gıda satılan marketlerde bulunabilir.

Kalori alımını sabit tutmayın

İstikrarlı bir şekilde rejiminize devam ediyor olabilirsiniz ancak her gün aynı miktarda kalori almak kilonuzun aynı yerde kalmasına neden olabilir. Örneğin, vücudunuz kendini günde 1200 kaloriye alıştırır ve zayıflamayı durdurur.

Kilo vermeye devam etmek için, aldığınız kalori miktarını çeşitlendirin. Örneğin; bir gün 1200 kalori alın, ertesi gün bu miktarı 1000’e düşürün ve sonraki gün de 1100 kalori alın. Bu şekilde devam ederseniz vücudunuz kendini alıştırmak için daha fazla enerji harcayacaktır ve bu da daha fazla kilo vermenizi tetikleyebilir.

Suyu “yiyin”

Yapılan son bir araştırma, su içeren yiyecekleri tüketen kadınların ilk 6 ayda düşük yağ diyeti uygulayan kadınlardan %33 daha çok kilo verdiğini gösterdi. Hem su açısından zengin hem de besin değeri yüksek yiyecekleri tercih edin.

Kavun gibi meyveler ve kereviz, yeşil marul gibi sebzeler bol miktarda su ve vitamin içerir. Düşük sodyumlu et suyundan yapılan çorbalar da iyi bir seçenek olabilir. Bol su içeren besinleri tüketerek aslında hem daha çok yiyecek tüketmiş hem de aynı zamanda kaloriyi azaltmış olursunuz.

Dr. Mehmet Öz

İlgili Sağlık Konuları