Kilo Verememekten Şikayetçi Misiniz?

'Su içsem yarıyor' diyerek kendini kandıranlardan mısınız? Doğru yöntemleri öğrenerek uyguladığınız zaman, 'Zayıflayamıyorum' demeyeceksiniz.

Şişmanlığa dirençli olmak, zayıf kişilerin en büyük şansı. Doğuştan gelen bu şans sayesinde bazı kişiler fazla yediklerinde dahi enerji metabolizmasındaki mükemmeliyet, ne yenirse yensin alınan kalorilerin vücutta depolanmadan hızlı bir şekilde yakılmasını sağlıyor. Birçok kişi de maalesef bu şanslı grupta değil. Şişmanlığa yatkın, sürekli kilo verip alan ve ne yaptıysa zayıflayamayanlar için vereceğim mucize niteliğindeki beş öneri ile kilolara veda edebileceksiniz. Bu önerilerime uyarak sağlıklı zayıflarsanız, vücudunuzun kalori yakma kapasitesi kilolu olduğunuz döneme göre iki kat artar. Böylece günlük kalori ihtiyacınızın da depo yağlarından kullanılması öncelik kazanır. Hayatınızı değiştirecek beş öneri ile artık 'Kilo veremiyorum' fikrini rafa kaldırabilirsiniz: 


1 Öğün Sayınızı Hemen Değiştirin: 'Sık yiyin ve metabolizmanızı çalıştırın' hatalı bilgisinden hemen uzaklaşın. Yapılan araştırmalara göre; düzenli öğün sayısının üç ana, iki ara olması metabolizmayı canlı kılarken maalesef yağ yakmada fazla etkin olmuyor. Bu nedenle hiç zayıflayamıyorsanız üç ana öğünde beslenmeye geçin. Uyandıktan sonra en fazla üç saat içinde kahvaltınızı yapın. Kahvaltınızı yaptıktan beş saat sonra öğle yemeğinizi yiyin. Öğle yemeğinden dört saat sonra da akşam yemeğini tüketmek, zayıflamanızın birinci sırrı olacak. Bu üç ana öğün ile besin alımını belirli zaman dilimlerinde kullandığını algılayan bedeniniz, günlük kalori harcamasını artırarak zayıflamanızı tetikleyecektir. 

ÖKSÜRÜĞÜ DİNDİRMENİN 10 ALTIN FORMÜLÜ 

2 Yemeği Azaltmayıp Aktivitenin Süresini Artırın: Sık diyet yapmanın metabolizmanızı yavaşlattığı ile ilgili bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır. 'Hep az yedim daha da az yiyerek zayıflamam gerekir' fikri her zaman işlememektedir. Bu nedenle yemeğinizi aynı porsiyonlarda yemeğe devam edin ama mutlaka fiziksel aktivite sürenizi uzatın. Uzun süren egzersizler sizin hedefinize daha kolay ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Mesela 2 km. yürümeniz, 1 km. koşmanızdan 50 kalori daha fazla yakmanızı sağlar. Vücutta bölgesel yağların kütlesel olarak azalması için en iyi egzersizin uzun yürüyüşler olduğunu belirtmeliyim. 

3 Proteinli Yiyeceklerin Yanında Taze Sebze Yiyin: Öğün sayınızı azalttınız ve aktivitenizi de uzun süren yürüyüşler halinde planladınız. Size önereceğim mönüleri öğünlerinizde yerseniz zayıflamamanız için hiçbir nedeniniz kalmaz. Öğünde sağlıklı protein kaynakları yanında yiyeceğiniz çiğ ve taze sebzeler, öğün sonrasında vücudun 60-120 kalori daha fazla harcamasına olanak sağlıyor. Özellikle hiç kilo veremeyenler için bu kombinasyonlar mükemmel bir yol göstericidir. Ana öğünlerde yenilebilecek, mucize etkileşimle zayıflamayı hızlandıran öğün kombinasyonlarını şu şekilde sıralayabiliriz: 

Az peynirli yumurtalı omlet + fırında pişirilmiş biber ve domates dilimleri 
 Tam yağlı sert peynir + kurutulmuş domates ve taze maydanoz 
 Izgara tavuk göğsü + ızgara kabak dilimleri 
 Zeytinyağlı yeşil mercimek yemeği + karışık mevsim salatası 
 Izgara hindi göğsü + közlenmiş domatesli patlıcan salatası 
 Kıymalı nohut yemeği + semizotu salatası 
 Izgara levrek + roka + havuç salatası 
 Izgara somon + taze dereotlu çoban salatası 
 Zeytinyağlı kuru barbunya yemeği + karnabahar salatası 
 Izgara köfte + kırmızı lahana salatası 
 Fırında bonfile + çiğ kereviz salatası 
 Kuşbaşı şiş + közlenmiş soğan dilimleri 

4 Ara Öğünde Yoğurt ve Taze Meyve Yiyin: Sağlıklı bir zayıflama sürecinde bir ara öğünün maksimum 150 kalori olmasını isterim. 150 kaloriye eş değer her yiyeceği ara öğünde kullanma, zayıflama sürecinde sevdiğiniz her besini tüketmenize yardımcı olacaktır. Ancak hiç kilo veremiyorsanız, bu çeşitlilikten ara öğün için vazgeçmenizi tavsiye ederim. Kilo verme süreci tetiklenene kadar ara öğününüzde bir çay bardağı ev yapımı ya da pastörize edilmiş güvenilir markaların yoğurtlarından yiyin. Yanına da lif içeriği yüksek armut, kivi veya elma tercih edin. 
5 Metabolik Denge Sıvısı Tüketin: 'Metabolik denge sıvısı', benim geliştirdiğim özel bir içecek. Aroması lezzetli olan bu özel sıvının gücü, içerdiği baharatlardan geliyor. Tok tutan, bağırsakları çalıştıran ve yağ yakımını hızlandıran içeceğimi oda ısısında, günde üç ana öğün ardından bir büyük bardak içmenizi tavsiye ediyorum. Tencereye iki adet yeşil elma ile bir adet taze limonu kabuk ve çekirdekleri ile dörde bölerek koyun. Bir tatlı kaşığı tane karanfil, bir tatlı kaşığı tane çekilmemiş karabiber, bir adet rulo tarçını da koyup kaynatın. Karışımı süzün ve serin bir yerde saklayın. 2 litrelik karışım bittikçe yenisini hazırlayın. 

İlgili Sağlık Konuları