Kilo Aldıran Öğün Hatalarına Dikkat!

Sağlıklı bir öğle yemeği yediğinizi sanıyor olabilirsiniz ancak diyetinizi bozan bazı yiyecekleri tespit etmek zordur. İşte yapıyor olabileceğiniz en yaygın 4 öğle yemeği yanlışı ve onlardan kurtulma yolları.

Az Yağlı Fıstık Ezmesi

Fıstık ezmesinin yağı alındığı zaman, güzel bir tat verebilmesi için içine başka şeyler eklenmesi gerekir. Az yağlı fıstık ezmesine, şeker hamuru yapımında kullanılan pudra şekeri eklenir. Bir yemek kaşığı az yağlı fıstık ezmesinde bir çay kaşığı şeker vardır. Yani gerçeğini tercih etmekte fayda vardır. Tabi porsiyon ölçüsü konusunda dikkatli olmak kaydıyla…

Tam Tahıllı Cipsler

Tam tahıllar, sindirimi destekleyen ve toksinleri dışarı atan lifleri sağlar. Ancak, tam tahıllı cipslerin bir paketinde oldukça fazla yağ ve kalori vardır. Bazı cipslerde 300 kalori ve 14 gram kadar yağ bulunabilir. Bu miktar patates kızartmasındaki miktardan daha fazladır.

Tonbalığı Salatası

Tonbalığı salatasında bulunan mayonez 500 kalori ve 30 gram yağ içerebilir. Daha sağlıklı bir seçim yaparak mayonez yerine limon suyu, çok küçük miktarda az yağlı mayonez veya bir yemek kaşığı ekstra sızma zeytinyağı ekleyebilirsiniz.

Minestrone (İtalyan Usulü) Çorba

Bu yemeğin sabotajcısı ise tuz… Bir kase dolusu çorbada 600 gram kadar sodyum bulunabilir. Bu da günlük önerilen dozun (2300 gr) dörtte birinden fazladır. En sağlıklı çorba çeşitleri pürelenmiş sebzelerden yapılanlardır.

Dr. Mehmet Öz

İlgili Sağlık Konuları