Karatay Diyeti İle Sağlıklı Ramazan Ayına Hazır Olun!

Her Ramazan ayında iftardan sonra tatlılara saldırır, sonra da biriken kilolardan ve halsizlikten şikâyet ederiz.

Sahura kalkıp yemek yemeye özen gösterenler ise azınlıkta kalır. Bir ibadet ayı olan Ramazan’ın bitişinde, oruç tutmanın sevincini paylaştığımız bayramın adını da “Şeker Bayramı” yapar, yine bol bol şeker yiyerek hastalıkları besleriz!

Peki, oruçlu iken neden daha fazla şekerli yiyecekleri yemek isteriz? Bunu önlemenin yolu ne? Diyetisyenler, “Fazla yağlı yemeyin”, “Tatlıyı yemekten hemen sonra yemeyin” gibi çeşitli önerilerde bulunsa da, neden sofraya oturunca uygulamak pek mümkün olmaz? Sahura kalkmak neden zor gelir?

Ramazan ayında enerji kaybına uğramadan, gündüz uyuklamadan, acıkmadan, tatlı krizine girmeden, iftar saati geldiğinde kıtlıktan çıkmış gibi yemeklere saldırmadan oruç tutmak mümkün değil mi?

Türk halkına en uygun diyet olarak kabul gören Karatay Diyeti kitabını yazan ve aylardır Türkiye’nin gündeminden düşmeyen Prof. Dr. M. Canan Efendigil Karatay, kitabında bu çok önemli ve hayati soruları göz önünde bulundurarak, Ramazan ayına özel bir bölüm ayırdı. Bu bölümde Karatay Diyeti prensiplerinden uzaklaşmadan, oruç tutanlar için iftar ve sahurda yenebileceklerin detaylı listesi veriliyor.

4 farklı kıtada hekimlik yapmış, hekimlik hizmetine 50 yılını vermiş ve Türkiye’de birçok alanda ilklere  imza atarak binlerce hastanın hayatını kurtarmış ‘Hocaların Hocası’ Prof. Dr. M. Canan Efendigil Karatay, Hayykitap’tan yayınlanan ve dört ayda 11 baskı yapan Karatay Diyeti adlı kitabında hem zayıflama konusunda doğru bilinen yanlışları anlatıyor hem de karaciğer yağlanması ile başlayıp, diyabet, hipertansiyon, kalp krizi, felç, inme, Alzheimer, erken bunama, kronik artritler, bel ağrıları, fibromiyosit, polikistik meme hastalığı, erken adet görme, polikistik over sendromu ve kanser gibi kronik hastalıklardan korunmanın basit formülünü bize açıklıyor.

Yıllardır yasaklanan, kokusunu özlediğimiz sağlıklı gıdalarımızı (kırmızı et, balık, süt, peynir, yoğurt, tereyağı, yumurta, pastırma, kuru fasulye ve turşu, sebze ve meyve, kuruyemişler) bilimsel gerçeklerle serbest bırakıyor.

Eğer Ramazan’da kilo problemini düşünmeden, halsizlik, bitkinlik, isteksizlik ve yorgunluk hissetmeden, mutlu ve enerjik bir şekilde orucunuzu tutmayı arzuluyorsanız Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay’ın yazdığı bu kitap tam size göre!

İlgili Sağlık Konuları