Kanserden Korunmak İçin Günde En Az Beş Porsiyon Meyve Sebze Yemeli'

Denizli Devlet Hastanesi radyasyon onkoloji uzmanı Dr. Halil Sağınç, kanserin özellikle erken teşhis edildiğinde tedavisinin mümkün olduğunu, korunmak içinse günde en az beş porsiyon meyve ve sebze yemek gerektiğini söyledi.

Denizli Devlet Hastanesi radyasyon onkoloji uzmanı Dr. Halil Sağınç, kanserin özellikle erken teşhis edildiğinde tedavisinin mümkün olduğunu, korunmak içinse günde en az beş porsiyon meyve ve sebze yemek gerektiğini söyledi.

Türkiye'de özellikle meme, rahim ağzı ve bağırsak kanserlerinin erken teşhisi konusunda ulusal tarama programlar bulunduğunu ifade eden Uzm. Dr. Sağınç, "30 yaş üzerindeki kadınlarda serviks kanseri HPV smear testiyle, 40 yaş üzerindeki kadınlarda meme kanseri mamografiyle, kolon ve rektum kanserleri (bağırsak) 50 yaş üstünde herkese, dışkıda gizli kana bakılarak yılda bir kez tarama yapılması gereklidir." dedi. Ailede kanser öyküsü varsa taramanın genç yaşlarda başlanması gerektiğini dile getiren Sağınç, "Yaş arttıkça kanser riski artığı için kanser taraması yapılması gereklidir. Kanserin kalıtımsal olduğundan şüphe ediliyorsa genetik tarama testleri yapılmalıdır. Akciğer kanserinin evreleri incelendiğinde, yüzde 55’inin uzak metastaz yaptığı görülmektedir. Akciğer kanserinin tanısı genellikle geç olmaktadır. Sigara içmemek veya bırakmak, akciğer kanserine yakalanmayı önemli oranda azaltır. Hava kirliliğiyle mücadele de çok önemlidir. Kanserde yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemleri ise cerrahi, radyoterapi ve kemoterapidir." diye konuştu.

Kanserin korunulabilinir bir hastalık olduğunu ve doğru korunma stratejileriyle üçte birinin önlenebildiğini vurgulayan Halil Sağınç, "Kanserden korunmada, kanser yapıcı çevresel etkenlerden uzak durmak önemlidir. Bunun dışında düzenli spor yapmak, aşırı güneş ışığından sakınmak, özellikle meyve ve sebze ağırlıklı uygun bir diyet uygulamak ve doğal gıdalarla beslenmek, kanser sıklığını azaltır. Kanserden korunmak için önerilen beslenme, günde en az beş porsiyon meyve ve sebze içeren, yağdan düşük, liften zengin diyettir. Kırmızı et, haftada birden fazla tüketilmemelidir. Doğal olmayan sebze ve meyvelerden alınmayan vitamin takviyeleri kanserden korumaz.” dedi.